Futbolcularda hazırlık dönemi çalışmalarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of pre-season exercises on some physical and physiological parameters on soccer players
  1. Tez No: 138131
  2. Yazar: MÜRSEL BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2003 Mürsel BİÇER Danışman Yrd. Doç. Dr. Hasan AKKUŞ Futbolcularda Hazırlık Dönemi Çalışmalarının Bazı Fiziksel ve Fizyolojik Parametreler Üzerine Etkisi. Araştırmada 2002-2003 futbol sezonunda Konya Amatör Futbol Ligi Süper Grubunda mücadele eden Selçuk Üniversitesi Spor Futbol takımında futbol oynayan, 1 8-27 yaşlan arasındaki 22 futbolcu denek olarak kullanıldı. Hazırlık dönemi başında ve sonunda yapılan vücut ağırlığı, yağ yüzdesi, pençe, bacak ve sırt kuvveti, esneklik, 50 m sprint, anaerobik güç, aerobik güç, zorlu vital kapasite, ekspirasyon ve inspirasyon ölçümleriyle bu dönemin etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.Ü. Healty Science Institue Tranier Science MASTER THESIS / KONYA-2003 Mürsel BİÇER Advisor Assos. Prof. Hasan AKKUŞ The Effects of Pre-season Exercises on Some Physical and Physiological Parameters on Soccer Players In this study 22 soccer players from Selçuk University Sport Clup served as subject during 2002-2003 Konya Amateur Soccer League in Super Group. They had 22.23 ± 1.93 years mean age. The aim of this study was to investigate the effect of pre-season training on body weight, percent body fat, hand grip strength, back and leg strength, flexibility, 50 m sprint, anaerobic, aerobic power, force vital capasity, expirasyon and inspirasyon. For all those veriables pre and post test were applied. At the end of this study, it could be concluded that; pre-season training had positive effect on body weight, percent body fat, hand grip strength, back and leg strength, flexibility, 50 m sprint, anaerobic, aerobic power, force vital capasity. 56