Triatletlerde yorgunluğa bağlı elektromiyografik aktivite değişimleri
Fatique induced electromyografic activity alteration in triathletes
  1. Tez No: 138132
  2. Yazar: PINAR ARPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
57 v ÖZET Triatletlerde Bacak KaslarmdaYorgunluğa ve Değişen Egzersiz Tipine BağU Emg Aktivite Değişimleri Çalışmanın amacı, sporcuların ele alman fiziksel-fîzyolojik verileri ile uyarlanmış bir triatlon performansı esnasında değişen egzersiz tipine ve yorgunluğa bağlı olarak bacak kaslarında elektromiyografik (EMG) aktivite değişimlerinin gözlenmesi ve diğer parametreler ile ilişkilerinin belirlenmesidir. Çalışmaya katılan 6 erkek ve 2 bayan yarışmacı triatlete ilişkin yaş, vücut uzunluğu, vücut ağırlığı, maksimal oksijen kullanma kapasitesi ile maksimal kalp atım değerleri sırasıyla, 25.4+7.6 yıl, 174.0+3.5 cm, 64,3±3.3 kg, 61.5+6.1 ml.kg“1.dk”1,194.1±9.8 atım.dk“1; ve 18.5+2.1 yıl, 167.5+3.5 cm, 55.5+3.5 kg, 47.7+7.5 ml.kg”1.dk“1,201.5±2.12 atım.dk”1 olarak belirlenmiştir. EMG kayıtlan sağ ve sol bacak rectus femoris (RF) ve biceps femoris (BF) kasan için uyarlanmış triatlon protokolünün (400m.yüzme, lOkm.bisiklet, 3 km koşu) bisiklet ve koşu etaplar süresince yapılmıştır. Elde edilen verilerden medyan frekans (mf EMG) ve rms EMG değerleri hesaplanmış ve her iki efor arasında başlangıç ve son değerleri olarak karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
58 ABSTRACT Alterations in EMG Activities of Leg Muscles Depending on Fatique and Exercise Type in Triathletes The purpose of this study is to examine alterations in electromyographic (EMG) activities of leg muscles due to fatique and exercise type during simulated triathlon in competetive triathletes and to determine relationships between these alterations and other selected parameters. Six men and two women triathletes participated in this study. Age, body height, body weight, maksimal oxygen consumption and maximal heart rate values of the subjects were 25.4±7.6 year, 174.0±3.5 cm, 64,3±3.3 kg, 61.5±6.1 ml.kg“ 1.min”1,194.1±9.8 beatmin“1; and 18.5±2.1 year, 167.5±3.5 cm, 55.5+3.5 kg, 47.7±7.5 mLkg^niin”1,201.5+2.12 beatmin"1, respectively. EMG data were recorded for both right and left leg rectus femoris (RF) and biceps femoris (BF) muscles during cycling and running in a simulated triathlon which consists of 400-m swimming, 10-km cycling and 3-km running session. Median frequency (mf EMG) and root mean square (rms EMG) values were calculated by EMG data and compared as the first and last values between cycling and running. A significant relationship was found between the first and last values of BF and RF muscles for both leg when cycling and running are compared. This study confirms the knowledge that downward shift in the mf EMG as the muscles fatiqued is higher during low velocity movement. The results also show that there is a difference in motor unit recruitment strategies for quadriceps and hamstring muscles during high velocity movement while no difference was observed in cycling or running. As a result, these findings will be able to light up the feeling of discomfort which is experienced by athletes on their leg muscles owing to the cycle-run transition during triathlon competitions.