Profesyonel Futbol kulüplerinde takım çalışmasının uygulanabilirliliği. Elazığspor-Vanspor kulüpleri üzerine bir araştırma
An Application of teamwork in the Elazığspor and Vanspor football clubs
- Tez No: 138151
- Danışmanlar: PROF. DR. A. FAİK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
58 ÖZET Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki futbol kulüplerinde TKY'nin temel öğelerinden biri olan takım çalışmasının ne derece uygulanabildiğini tespit etmek ve bu tespitten hareketle kulüplerdeki takım çalışmasının uygulanmasının önemi hakkında bir karara vararak bir takım önerilerde bulunmaktadır. Araştırma evrenini Türkiye 2. futbol liginde mücadele eden A ve B kategorilerindeki futbol kulüpleri, örnekiemi ise Türkiye 2. futbol liginde mücadele eden Elazığspor ve Vanspor klüpleri oluşturmuştur. Örnekiemi oluşturan her iki klüp üyelerine takım çalışması ile ilgili 24 sorudan oluşan anket uygulanmış, toplam 65 anket geri dönmüş, bunlardan 62 tanesi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada kullanılan anketlerin analizi SPSS 10.00 paket istatistik programıyla yapılmıştır. Takım çalışması ile ilgili önermelere ilişkin algılar ortalama ve standart sapma, klüpler arası, görev tipi ve eğitim durumları bakımından farklılıklar, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; -Elazığspor ve Vanspor klüplerinin üyeleri arasında motivasyon, iletişim yeteneği, liderlik, beklentiler ve bunların sonunda basan durumları gibi etkenler bakımından anlamlı farklılıklar gösterdiği, -Görev tipi ve eğitim durumu değişkenleri bakımından ise bu etkenleri algılama açısından önemli farklılıklar göstermedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The purpose of this study is to determine how the teamwork is applied, which is one of the basic elements of Total Quality Management, in football clubs of Turkey and building upon that stabilization to search the results and give advices about the importance of Teamwork. The study environment is limited with the teams playing in A and B categories of second league of Turkish football clubs. Sample teams are the two teams playing in second football league of Turkey, Elazığspor and Vanspor Clubs. A questionnaire formed by 24 questions is applied to both teams comprised in sample group and 62 of 65 survey forms are taken into evaluation. Survey, used in the search is analyzed with SPSS 10.00 packet statistic program. Proposals about the teamwork, standard deviation, the differences about the mission types and training levels are determined through single side variance analysis (ANOVA). According to the search results; - There are important differences between both clubs in motivation, communication ability, leadership, expectations and success following them. According to mission types and training levels, in realizing those factors not so much differences are stabilized.