Zaman yönetimi ve gençlik ve spor il müdürlüklerinde görev yapan yöneticiler üzerine bir araştırma
Time management and an investigation for province managers working in youth and sport administration provinces
- Tez No: 138152
- Danışmanlar: PROF.DR. A. FAİK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
9. ÖZET: Bu çalışmanın amacı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde, İl Müdürü ve Şube Müdürü olarak görev yapan spor yöneticilerinin zamanı etkili kullanmaya ilişkin davranışları ile zamanlarım etkin kullanmayı engelleyici davranışlarını tespit etmek ve yöneticilerin zamanlarını daha verimli kullanmaya yönelik bazı önerilerde bulunmaktır. Bu amaçla ilgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca araştırmacı tarafından bir anket geliştirilmiş ve yöneticilere uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenim Türkiye genelindeki 81 ilin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan spor yöneticileri (İl Müdürleri ile Şube Müdürleri) oluşturmaktadır. Araştırmadaki verilerin analizinde SPSS 10 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yöneticilerin kişisel değişkenlere göre dağılımları; frekans (f), yüzde (%) alınarak belirlenmiş, kişisel değişkenlerine göre kıyaslanmasında ise p=.05 anlamlılık düzeyinde ilişkisiz“t-testi”, ilişkisiz tek yönlü“ANOVA”testi ve“Scheffe”testleri uygulanmıştır. Sonuçta, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan spor yöneticilerinin; spor eğitimi veren bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların sayısının yetersiz olduğu, görev ve sorumluluklarını yerine getirebilmek için yetkilerinin yeterince açık ve iyi tanımlanmadığı, yarısının bilgisayara sahip olmadıkları, olanların önemli bir bölümünün ise bilgisayar kullanmayı bilmedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca yöneticilerin, çalışma zamanlarını etkili kullanmaya yönelik davranış olarak en çok“her şeyin kolaylıkla bulunabileceği ve yerli yerinde olduğu bir dosyalama sistemine”önem verirken, zamanlarım etkin kullanmaya engelleyici olarak da en fazla“zamanın hızlı bir biçimde geçtiği duygusuna kapıldıkları”yönünde bir davranış içinde oldukları sonucuna varılmıştır. 98
Özet (Çeviri)
SUMMURY: The objective of this study is to determine effective and ineffective time management behaviours of the sport managers working in the organisation of Youth and Sport Administrative Province as Province Managers and as Section Managers and to recommend for some effective time management related activities. For this objective the literature is studied and information related to investigation subject is given. Additionally the investigator developed a survey and applied to managers. Based on the survey data, solutions are inquired for investigation subject related problems. The environment of the survey is composed of the sport managers working in 81 Provinces of Turkey as Youth and Sport Administrative Province Managers and as Section Managers. For the analysis of the survey data SPSS 10 pack programme is used. Individual variable distribution of the managers participated to the survey are based on frequency, % and individual variable comparison is based on p=.05 expression level unrelated“t test”, unrelated one sided“ANOVA”test and“Scheffe”tests are applied. Finally, as the result of the survey it is found out that; there are insufficient number of sport managers working in Youth and Sport Administrative Province organisation who are educated in sport academies, their role and responsibilities are not defined clear and good enough to realise their responsibilities, half of the managers do not have a personnel computer, and most of the managers with a computer did not receive training how to use them. In addition to this, the effective time management behaviour is mostly“documentation system is to keep the documents in the same place to find them easily”and ineffective time management behaviour is“feeling that time is passing by quickly”99