İlköğretim öğrencilerinin bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of some physical and physiological characteristics of elementary student
  1. Tez No: 138153
  2. Yazar: PINAR DOĞAN (KARACAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
84 7. ÖZET Bu çalışma, 7.-11 yaş arası kız ve erkek çocukların, fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada 7-11 yaş arası kız ve erkek çocuklara ait bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerden boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, aerobik güç (cooper testi), kalp atım sayısı, kan basıncı ve solunum fonksiyonları ölçümleri alınmıştır. Tüm ölçümlerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları ve minimum maksimum değerleri belirlenerek, birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Bütün ölçümler cinsiyet ve yaş değişkeni göz önüne alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
86 8. SUMMARY The purpose of this study was to assess the physical and physiological characteristics of 7-1 1 age group male and female students. Selected physical and physiological charecteristics of 7-11 years old male and female students such as, height, weight, aerobic power, (Cooper tests) heart rate, blood pressure and respiration functions were measured All measurements have been analized after the calculation of frequency, percentage and mean scores(p