Serbest ve greko-romen güreşçilerin sikletlerine göre vücut kompozisyonlarının karşılaştırılması
Body composition of Greko-romen and free-style wresttlers according to weight categories
  1. Tez No: 138157
  2. Yazar: ALİ RIZA KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
-35- OZET Araştirmamn amacı, serbest ve greko-romen güreşçilerinin sikletierine göre vücut kompozisyonlarının karşılaşunlmasıdır. Bu amaç, doğrultusunda 118 serbest, 95 greko-romen güreşçi olmak üzere toplam 213 güreşçi araştırmaya alınmış ve bu güreşçiler hafif, orta ve ağır siklet gruplar olmak üzere gruplandınlmıştır. Bu güreşçilerin yaş, boy, kilo, vücut yağ yüzdesi, vücut yoğunluğu, VKÎ ve çevre ölçümlerini ifade eden değerler elde edilmiştir. Bu değerler istatistik olarak bağımsız gruplarda aritmetik ortalamalar arası farka ait t testi ile sınanmış, sonuçlan 0,01 ve 0,05 önemlilik seviyesinde olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
-36- SUMMARY The purpose of this study was to compase the body composition of Free Style and Greco-Roman Style wrestlers accurding to their weight categories. With this 118 Free Style wrestler and 95 greco-roman style wrestler, totally 213 wrestlers participated in this study voluntarely. The subjects divided into 3 groups as light weight, middle weihth and heavy weight. Age, height, body weight, body fat percentage, Body Mass Index (BMI) and antrophometric measurements were done during stud. These scores were statiscally analyzed by t test on indipendent groups. According to the results that were drawn fromstudy although there were spnificant differences were found in heght, body werght.