Elit atlet ve yüzücülerde ayak bileği tork gücü farkı
Isokinetic torque differences of ankle in elite athletes and swimmers
- Tez No: 138158
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
BOLUM VI ÖZET Bu araştırmaya, İzmir bölgesi yüzme kulüplerinden, Ege Üniversitesi Yüzme Kulübü yüzücüleri ve İzmir Bölgesinden, farklı kulüplerden elit atletler katılmıştır. Çalışmaya 8 atlet ve 8 yüzücü olmak üzere 16-22 yaş grubuna ait toplam 16 erkek elit sporcu katılmıştır. Araştırmanın test sonuçlan,Cybex A340 modeli test cihazında elde edildi Sporcuların ayak bileği eklemlerinin plantar fleksiyon ve dorsifleksiyon (ekstansiyon) safhalanndaki izokinetik kas kuvveti ölçüldü. Test protokolünde 30 derece/saniye,60 derece/saniye ve 120 derece/sanrye lik açısal hızlar kullanıldı. Araştırmada zirve tork, total iş, ortalama güç ve dorsi fleksiyon-plantar fleksiyon oranı, ROM parametreleri incelendi. Sporcularımızın fiziksel karakteristikleri bakımından literatüre uygun ve benzer özellikler gösterdikleri tespit edildi. Guruplar kendi içinde ve guruplar arasında ayrı ayrı alınarak sağ ve sol ayak bilekleri arasında yukarıda belirtilen parametrelere izokinetik güç farkı olup olmadığına bakıldı. Atletlerin 30 derecelik açısal hızda sol ayak bileği plantar fleksiyon değerlerinin yüzücülerden yüksek olduğu saptandı. Bununla beraber yüzücülerin total iş değerlerinin ve eklem hareket genişliklerinin atletlere göre daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca ayak bileği dorsi fleksiyon-plantar fleksiyon oranı literatür değerlerinden düşük görünmektedir. Sonuç olarak, bu farklılıkların spor dallarının yapıldığı ortam ve antrenman farklılığından kaynaklanabileceği düşünülürken, aynı çalışmanın daha detaylı ve branşlara ayrılarak yapılmasının daha anlamlı sonuçlar verebileceği önerilmektedir. 81
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ege University Swimming Club, one of the swimming teams in İzmir Province, and some athletic chips took part in this research during the 2001-2002 sport season. 8 male swimmers and 8 male athlets whose ages are between 18 and 22 were included in the research. The test results were obtained on the Cybex A340 model isokinetic muscle strength testing device. Ankle area plantar flexion and dorsi flexion (extension) of the athlets and swimmers' both right and left ankle torque power were measured in terms of isokinetic muscle strength. 30 degree/second, 60 degree/second and 120 degree/second angular velocities were utilized in the test protocol. Peak torque, total work, average power and flexion /extension ratio parameters were also examined in this study. The physical characteristics of our male swimmers and athlets are found similar and compatible with the literature. The groups examined all together at the same time and separately each other if their ankles have differences each other as an isokinetic strength and could not found any significant result. The groups, in and among themselves, are taken separately, it's been examined that if there is any isokinetic strength differences between left and right ankles that have been shown in the parameters above. It has been found out that the athletes have higher left ankle planter flexion measures at 30° angular velocity than the swimmers. However, the swimmers total work and Range of Motion (ROM) of ankle are higher than those of athletes. Likewise, ankle dorsiflexion- plantar flexion ratio is lower than the literatür measures. All in all, these these differences can be coused by the place where the sports branches are performed and also by training differences themselves. Correspondingly, we can conclude cus saying the same reasearch can provide better results if it is done more detailed and divided into branches. 82