Türkiyedeki elit sprinter ve mesafe sporcularında atletik performansa etki eden alfa-aktinin-3 ve anjiyotensin dönüştürücü enzim genotiplerinin belirlenmesi ve immünolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Defining alpha-actinine-3 acytnine and angiotensin transforming enzyme genotype effecting athletic performance of elite sprinters and long distance athletes and evaluating their immunological features
- Tez No: 484820
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ AKKOÇ, DOÇ. DR. KORKUT ULUCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı sprinter ve mesafe sporcularının atletik performansa etki eden ACTN3 ve ACE genlerinin belirlenmesi ve yaptıkları antrenmanın immünolojik özelliklere nasıl etki ettiğinin anlaşılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya elit sprinter ve mesafe sporcusu olmak üzere 44 elit atlet katılmıştır. Denekler sprinter ve mesafeci olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma kapsamında deneklerin ACTN3 ve ACE genlerinin allel frekansı belirlenmiştir. Hücre kültür çalışmaları için antrenman öncesi ve sonrası venöz kan alınmıştır. Hücreler CD 3 CD 28 ile in vitro ortamda uyarılarak 3 günlük kültür sonrasında lenfosit apoptoz, proliferasyon, CD4 CD25, FOXP3 regülatör oranları, lenfosit alt grupları ve sitokin düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Purpose of our study is defining ACTN3 and ACE genes effecting athletice performancce of sprinter and mid-long distance atheletes and understanding how their exercise effect immunological features. Material and Method: Total of 44 elite sprinters and long distance athletes have participated in study. Subjects are categorized in two groups as sprinter and long athletes. Within scope of study, allel frequency of ACTN3 and ACE genes of subjects have been defined. In order to examine cell culture studies, venous blood of subjects have been drawn and isolated for pre- and post exercise states. Lymphosite apoptosis, proliferation, CD4 CD25, FOXP3 regulatory rates, lymphhosite sub-groups and cytokine levels have been examined after 3-day long culture by stimulating the in-vitro cells with CD 3 CD 28.