Akut yüzme egzersizi yaptırılan sıçanlarda resveratrol uygulamasının kan ve bazı dokularda element metabolizmasına etkisi
The effect of resveratrol supplementation on element metabolism in blood and some tissue of rats with acute swimming exercise
- Tez No: 409328
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Resveratrol'ün; antioksidan, antikanser, östrojenik, antiplatelet, iskemi-reperfüzyon hasarından koruyucu, antienflamatuvar, antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu gösterilmesine karşın egzersiz ve performansla ilişkisini araştıran yayınlar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı da akut yüzme egzersizi yaptırılan sıçanlarda resveratrol uygulamasının kan ve dokulardaki element metabolizmasını nasıl etkilediğini araştırmaktır. Bu çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar-Albino cinsi erişkin erkek sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylandı. Toplam 28 adet sıçan kullanılan araştırmada hayvanlar 4 gruba ayrıldı. Grup 1, (n:7) Kontrol grubu: Hiçbir uygulamanın yapılmadığı standart diyetle beslenen grup. Grup 2, (n:7) Yüzme Grubu: Standart diyetle beslenen ve çalışmanın bitiminde 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırılan grup. Grup 3, (n:7) Resveratrol Grubu: Günlük standart diyete ek olarak dört hafta boyunca içme suyu içerisinde (10 mg/kg) resveratrol verilen grup. Grup 4, (n:7) Resveratrol Uygulanan Yüzme Grubu: Günlük standart diyete ek olarak dört hafta boyunca içme suyu içerisinde (10 mg/kg) resveratrol verilen ve çalışmanın bitiminde 30 dakika akut yüzme egzersizi yaptırılan grup. Dört hafta süren çalışmaların bitiminde sabah 09:00-10:00 saatleri arasında dekapite edilen hayvanlardan kan (serum) ve beyin, testis, böbrek, kalp, karaciğer ve kemik doku örnekleri alındı. Alınan kan ve doku örnekleri Atomik Emisyon cihazında atomik emisyon yöntemiyle tayin edildi (mg/L).
Özet (Çeviri)
It has been shown that resveratrol has antioxidant, anticancer, estrojenic, antiplatelet, antimicrobial and protective activity for ischaemi-reperfusion, however, research related for exercise and performance are limited. The aim of the present study was to investigate how affect resveratrol supplementation element metabolism in blood and some tissue of rats with acute swimming exercise This study was performed on the Wistar-Albino male rats with obtained from Necmettin Erbakan University Experimental Medicine and Application Center, and research was made t asame center. Study was approved by mentioned center. Totally 28 animals were used and animals were divided to 4 groups. Group 1, (n:7) Control group: There was no any application and animals were fed by standard rat food. Group 2, (n:7) Swimming Group: Rats were fed by standart rat food and exposed to 30 minutes swimming exercise at the end of study. Group 3, (n:7) Resveratrol Group: Animals were fed by standard rat food plus resveratrol for 4 weeks (10 mg/kg/day) by drinking water. Group 4, (n:7) Resveratrol + Swimming Group: Animals were fed by standard rat food plus resveratrol (10 mg/kg/day) by drinking water for 4 weeks and exposed to swimming exercise for 30 minutes at the end of study. The end of 4 weeks study, animals were decapited between 09:00-10:00 and blood, bone, brain, testes, kidney, heart, liver samples were taken. Blood and tissues samples analyzed at the Atomic Emission (mg/L). The findings of the study show that swimming exercise, resveratrol supplementation and swimming plus resveratrol supplementation have changed significantly elements distribution in blood and tissues.