Akut yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda timokinon uygulamasının apoptozis ve dna hasarı üzerine etkisi
The effect of thymoquinone on apoptosis and dna damage in acute swimming exercised rats
  1. Tez No: 448971
  2. Yazar: SELÇUK EMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL YUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Timokinon (TQ) tedavi edici ve koruyucu olarak pek çok durumda kullanılan bir flavinoiddir. Çalışmada akut yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda timokinon uygulamasının iskelet kasında kaspaz 3- 8- 9 ve 8-OHdG üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 32 rat her grupta 8 rat olacak şekilde grup1 (Kontrol grubu sadece mısır özü yağı ), grup2 (25 mg/kg/7gün TQ mısır özü yağında uygulanan grup), grup3 (25 mg/kg/7gün TQ mısır özü yağında uygulanan grup) ve Grup4 (sadece mısır özü yağı verilen ve akut egzersiz uygulanan grup). Grup3 ve grup4'e deneyin 2. ve 7. günlerinde 80x60x60 cm ebatındaki havuz içerisinde yoruluncaya kadar yüzdürülerek yüzme egzersizi gerçekleştirildi. 7 günlük deneme sürecinin sonunda ketamin aneztezisi altında ratların kas dokusu alınarak homojenize edildi.
Özet (Çeviri)
Thymoquinone (TQ) is a flavonoid used in many situations as therapeutic and protector. In this study, it has been aimed to investigate the effects of thymoquinone implementation on caspase 3, 8, 9 and 8-OHdG of skeletal muscle of rats performing acute swimming exercise. In the study, 32 rats have been used as each group consisting of 8 rats, named group1 (Control group-only corn germ oil), group2 (25mg/kg/7days TQ corn germ oil applied group), group3 (25mg/kg/7days TQ corn germ oil applied group) and group4 (only corn germ oil applied and acute exercise performing group). In 2nd and 7th days of the experiment, swimming exercise has been performed to group3 and group4 till they have been tired in the pool whose 80x60x60 cm dimensions. At the end of the 7 days testing period, muscle tissues of rats with ketamine anesthesia have been taken and homogenized. From these supernatants muscle caspase 3, 8, 9 and 8-OHdG levels have been defined with ELISA method.