Streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş akut yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda çinko uygulamasının lipid peroksidasyonu ve laktat düzeylerine etkisi
Effects of Zinc Supplementation on Lipid Peroxidation, and Lactate Levels in Rats with Streptozotocine-İnduced Diabetic and Acute Swimming Exercise.
- Tez No: 225768
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, streptozotosin ile diyabet oluşturulmuş akut yüzme egzersizi yaptırılan ratlarda çinko uygulamasının lipid peroksidasyonu, antioksidan kapasite ve laktat düzeyleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır.Araştırma 80 adet Spraque ? Dawley cinsi erkek ratlar üzerinde, Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Deney Hayvanları ünitesinde gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of the this study was to investigate the effects of zinc supplementation on lipid peroxidation, antioxidant capacity and lactate levels in rats with streptozotocine-induced diabetic and acute swimming exercise.Research was performed on 80 male Spraque-Dawley strain rats in Selcuk University, Veterinary Faculty, Experiment Animals Unit.