Üst klasman basketbol hakemlerinin reaksiyon zamanları
Reaction times of top class basketball refesees
- Tez No: 165545
 - Danışmanlar: PROF.DR. FERİT ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Spora verilen önem günümüzde artık sadece sporsal etkinliklerde başarı kazanmak açısından değil, her bireyin yaşamını sağlıklı olarak sürdürebilmesi açısından da değerlendirilmektedir. Genelde bireyin, özel anlamda da sporcuların ve hakemlerin performansını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen faktörlerin saptanması amacıyla bilimsel araştırmaların yapılması gerekmektedir. Bu noktadan hareketle; bu çalışmanın amacı, basketbol hakemlerinin görsel reaksiyon zamanları NEWTEST 1000 cihazı ile ölçülerek, bu zamanlara etki eden faktörlerin araştırılmasıdır. Bu amaçla çalışmamıza katılan 101 basketbol hakeminin maç öncesi görsel reaksiyon zamanları ölçüldü ve bu verilere istatistiksel analizler uygulandı. Yapılan analizler sonrası basketbol hakemlerinde reaksiyon zamanının genel olarak yaş ve spor yaşı ile doğru orantılı olarak arttığı görüldü. Reaksiyon zamanının, klasman grupları arası farklılık göstermediği ve ayrıca eğitim seviyesine göre de değişiklik göstermediği görülmüştür. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY Importance of sports is not only assessed by aspect of gaining success in sport activities, but also assessed by the aspect of healthy living of individuals. Scientific research about determining the factors affecting performance of individuals, especially athletes and referees both positively and negatively must be done. The aim of this study is to determine the factors affecting basketball referees by measuring their visual reaction times by NEWTEST 1000. Reaction times of basketball referees (n=101) were measured and statistical analysis was done to this data. It was found that the reaction times of basketball referees was increasing according to age and sport experience. There was no significant difference in educational level and rating of referees. 34