Basketbol ve futbol hakemlerinin karşılaştıkları sportmenlik dışı davranışlar ve bu davranışların çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Unsportsmanlike behaviors that basketball and soccer referees? meet and analyzing that behaviors about some variables
- Tez No: 260787
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırmanın amacı; basketbol ve futbol hakemlerinin karşılaştıkları sportmenlik dışı davranışların belirlenmesi ve bu davranışların çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir.Araştırmaya Türkiye basketbol ve futbol liglerinde maç yöneten 192 basketbol ve 129 futbol olmak üzere toplam 321 adet gönüllü hakem katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ?Kişisel Bilgi ve Görüş Formu? ve ?Sportmenlik Dışı Davranışlar Anketi? kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, basketbol ve futbol hakemlerinin sportmenlik dışı davranışlarla ilgili görüşleri değerlendirilmiş; ayrıca basketbol ve futbol hakemlerinin sportmenlik dışı davranışlar anketinden aldıkları puanların hakemlerin; yaşı, cinsiyeti, yerleşim birimi, öğrenim durumu, mezun olduğu bölümü, ekonomik durumu, kaç yıldır hakemlik yaptığı, bir önceki sezonda maç yönettiği klasmanı, klasmanında bir sezonda yönettiği ortalama maç adedi ve hakemlik yaptığı branşta lisanslı olarak sporculuk yapıp yapmadıkların davranışı yapan gruba göre, davranışın yapıldığı gruba göre ve yapılan davranışın türüne göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Bunun yanısıra, araştırma sonucunda sportmenlik dışı davranışlar bakımından basketbol ve futbol ligleri arasında farklılıklar araştırılmış ve elde edilen veri sonucunda basketbol ve futbol ligleri arasında farklılıklar olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the unsportsmanlike behaviors that basketball and soccer referees? meet and analyzing those behaviors considering some variables.There are 192 basketball, 129 soccer and totally 321 referees officiating in Turkey's 1st, 2nd and 3rd league of basketball and soccer voluntarily participated in this study. ?Personal Information and Opinion Form? and ?Unsportsmanlike Behaviors Questionnaire? were used in the study as the data-collection tools.At the end of this research, the opinion?s of basketball and soccer referees were evaluated; in addition, basketball and soccer referees? scores collected through the questionnaire were differed from the age, gender, class of place that mostly lived, education level, undergraduate faculty of the referees, years in officiating, number of match officiated in one season, officiating league of previous season and whether the referee professionally participated in that particular sport according to the resource of the unsportsmanlike behavior, according to the direction of the action, and the type of action taken place. In addition, football and basketball league comparisons in terms of the unsportsmanlike behaviors were compared and it has been supported with the data that unsportsmanlike behaviors and their magnitude differ from basketball to football.