Futbol seyircilerinin taraftarlık ve şiddet ifadelerine yaklaşımlarının incelenmesi
The ınvestigation of football spectators, supporter and violence approaches statements
- Tez No: 294362
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı, stadyumlarda maç izleyen futbol seyircilerinin taraftarlık ve şiddet ifadelerine yaklaşımlarının incelenmesidir. Araştırmaya katılan toplam 327 seyircinin 208'i bay, 119'u bayandır. 102'si 16-20 yaşlarında, 87'si 21-25 yaşlarında, 42'si 26-30 yaşlarında, 31'i 30-34 yaşlarında, 25'i 35-39 yaşlarında, 40'ı 40 ve üstü yaşlardadır. İlköğretim mezunu 32, lise mezunu 154 ve üniversite-lisansüstü eğitim düzeyinde olan 141 kişi araştırma katılmıştır. Son olarak meslek değişkenine göre araştırma grubunun 174'ü öğrenci, 46'sı serbest meslek, 22'si memur, 16'sı emekli, 31'i işçi, 27'si ev hanımı, 11'i işizdir. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş, konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca araştırma ile ilgili bir ölçek uygulanmış ve bu ölçek yoluyla elde edilen verilerle probleme çözüm aranmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, betimleyici istatistik kullanılmıştır. Demografik bilgilerin çözümlenmesinde yüzde frekansları alınmış, bazı değişkenlere göre farklılığı test etmek için t-test, ANOVA ve Tukey HSD testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan seyircilerden elde edilen bulgulara göre, seyircilerin büyük çoğunluğunun takımlarının lisanslı ürünlerini satın aldıklarını görmekteyiz. Kendi ev sahibi oldukları müsabakalarda rakip takım taraftarlarının da stadyumda ki yerlerini almalarını istemektedirler. Yıllık kombine kartlarına kararsız bir tutum sergilemektedirler. İç saha maçlarına çok ilgili oldukları halde aynı ilgiyi dış saha maçlarına göstermemektedirler. Maç öncesi stadyuma girmeden önce alkol tüketmediklerini görmekteyiz. Müsabakalarda polisin seyirciyi kışkırttığını düşünmektedirler. Medya' da çıkan stres dolu haberlerin şiddeti artırdığını düşünmektedirler ve sahaya yabancı madde atmaya pek sıcak bakmamaktadırlar. Ayrıca tribünde küfür etmeye pek sıcak bakmamaktadırlar ve yeni çıkan Sporda Şiddet yasasının çok başarılı olacağını düşünmemektedirler.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the violent expressions of advocacy approaches of the audience who watch the football matches in the stadiums. The total of audience participated to the research are 327 and 208 are men, 119 are female. 102 are aged 16-20, 87 are aged 21-25, 26-30 are aged 42, 31 are aged 30-34 and 25 are aged 35-39, 40 are aged 40 and over. The education levels of the people who participated in the research are 32 from primary school, 154 graduated from high school and 141 from faculty and post-graduate training. Finally, according to the variable of the research group employed 174 are students, 46 are self-employed, and 22 are officers and 16 are retired, 31 are workers, 27 are housewives and 11 are unemployed. The Research is the scanning model. For the problem in a systematic way of scanning the available information from the relevant literature on the subject created a theoretical framework. In addition, applied research related to the scale and the data obtained through the solution to the problem of this scale has been sought. The descriptive statistics have been used for the resulting data analysis. T-test, ANOVA and Tukey?s HSD have been used in order to test the difference demographic information from the analysis of the frequencies of some variables. According to findings from the participating audience, we can see that the majority of the audience buy the licensed products of their teams. They want the opposing team?s supporters to take their places in the stadium in their own home matches. They show an unstable behaviour in the annual contributions to the combined boards. Matches, although they were very interested in home matches outside the field do not show the same interest. We see that some audience do not take alcohol before entering the stadium before the match. They think that the police provoked the audience competitions. Media also believe that increased the severity of the stress-filled stories, and many abandon the field to take the foreign substance. In addition, many stands to curse and abandon the new law on violence in sport that does not think will be very successful.