Pilorus stenozu oluşturulan köpeklerde klinik, biyokimyasal, ultrasonografik ve radyolojik bulgular
Clinical, biochemical, ultrasonographical, and radiological findings in the pyloric stenosis induced dogs
- Tez No: 138183
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF KURTDEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıklar (İmmünoloji) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Pilorus Stenoztı Oluşturulan Köpeklerde Klinik, Biyokimyasal, Ultrasonografîk ve Radyolojik Bulgular Bu çalışmada yaşları 2-5 yıl arasında değişen farklı ırklardan 10 erkek köpek kullanıldı. Pilorusa umbilical cotton tape ile ekstemal kompresyon uygulanarak pilorus lümeni daraltıldı. Köpeklerde pilorus stenozu oluşturulmadan önce, oluşturulduktan sonraki l.,3.,5. ve 7. günler ile pilorus stenozu düzeltildikten sonraki 7. günde klinik, hematolojik, plazma biyokimyasal ve venöz kan gazlan değerleri belirlendi. Radyografik ve ultrasonografîk incelemeler pilorus stenozu oluşturulmadan önce, oluşturulduktan sonra sırasıyla 2. ve 3. günlerde ve stenozun düzeltilmesinden sonraki 7. günde yapıldı. Klinik bulgu olarak çoğunlukla projeletil karakterde olmak üzere kusma, dehidrasyon, depresyon ve koma belirlendi. Bu bulgular stenozun düzeltilmesinden sonraki 7. günde düzeldi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Clinical, Biochemical, Ultrasonographical, and Radiological Findings in the Pyloric Stenosis Induced Dogs In tfie present study, 10 male dogs from various breeds, at the age of 2-5 years old dogs were included. Pylorus was narrowed by external compression within umblical cotton tape. Clinical, haematological, plasma biochemical and venous blood gas values were detected within the days before pyloric stenosis was induced, at 1th, B01^01 and 7th days after stenosis was induced and after 7th day when pyloric stenosis was recovered. Radiographical and ultrasonographical examinations were evaluated before pyloric stenosis was induced, at 2nd and 3th days respectively after pyloric stenosis was induced and 7tfri day after recovery from pyloric stenosis Commonly projectile vomiting, dehydration, depression and coma was detected as clinical signs. These clinical signs were improved at the 7th days after piloric stenosis was recovered. As Laboratory signs, after pyloric stenosis was induced, increase in venous blood gasses pH, pC02 and B.E.