Laktasyondaki annelerde süt ve süt serumu ile idrar iyot değerleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between total milk and skim-milk with urine iodine concentrations in lactating mother's
- Tez No: 203242
- Danışmanlar: PROF.DR. K. MUZAFFER ÜSTDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Emzirilen çocuklar anneden gelen iyot girdisine bagımlıdırlar. Bu çalısmada Kayseri´ de iyot yetersizligi çeken laktasyondaki annelerin sütündeki ve idrarındaki iyot seviyelerinin iliskilerinin incelenmesi amaçlandı. Laktasyonun 1. ayındaki gönüllü 34 anneden spot süt ve idrar numuneleri alındı. Annelerin idrar iyot, süt serumu iyot ve total süt iyot düzeyleri spektrofotometrik metodlar kullanılarak hazırlanan çözeltilerle manüel olarak çalısıldı. statistiksel degerlendirme için Student-t testi kullanıldı. 0.05´ den küçük p degerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Dünya Saglık Örgütü´ nün kriterlerine göre 5 ?g/dL´ den az süt iyodu seviyesi ve 10 ?g/dL´ den az idrar iyot seviyesi iyot yetersizligi olarak kabul edilmistir. Annelerin süt serumu iyot ve total süt iyot degerleri ortalaması sırasıyla 7,96 ± 0,65 ve 7,93 ± 0,64 bulundu. Bu deger bebekler için önerilen günlük iyot miktarının % 61.9´ unu karsılamaktaydı. Annelerin idrar iyot degerleri ortalaması ise 11,2 ± 2,5 bulundu ve annelerin % 44.12´ sinde iyot yetersizligi görüldü. Laktasyondaki annelerin idrar iyot degerleri ve süt serumu iyot degerleri annelerin yaslarıyla karsılastırıldıgında fark istatistiksel açıdan anlamlı degildi(p>0.05). drar iyot degerleri total süt iyot degerleriyle karsılastırıldıgında fark istatistiksel açıdan anlamlı degildi(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Breast-fed neonates are reliant on adequate dietary iodine intake. The aim of our study is to evaluate the relationship of iodine concentrations in milk and urine in lactating mothers suffering iodine deficiency, from Kayser-area women. Spot breast-milk and urine samples were collected from 34 volunteer mothers at 4 weeks postpartum. The iodine contents of total milk, skim-milk and urine from these mothers were measured spectrophotometrically using manually prepared reagents and including in it some preanalitically modifications. For statistics, the Student-t test is used and the p values less than 0,05 is prefered significant. The iodine concentrations measured are compared with internationally eriteria; according to World Health Organization classification, breast-milk iodine content less than 5 ?g/dL and urine iodine content than 10 ?g/dL were considered consistent with iodine deficiency. The mean values of iodine in total milk and skim-milk of mothers were 7.96±0.65 and 7.93±0.64 respectively, matching 61.2% of recommended daily iodine intake of neonates. The mean value of urinary iodine in mothers was 11.2±2.5 in urine, indicating 44.12% of mothers iodine deficiency. No correlation was observed (p>0.05), when compared iodine milk and urine concentrations with mothers ages. No correlations was found at all between urine iodine concentrations (p>0.05).