Doksisiklin-rifampisin ve levamizol kombinasyonunun kronik brusellozlu hastaların lenfosit alt grupları ve fagositik hücre fonksiyonları üzerine etkisi
Effect of doxycycline and rifampicin plus levamisole combination on lymphocyte subgroups and phagocytic cell function of chronic brucellosis patients
  1. Tez No: 91984
  2. Yazar: LEVENT HAYAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
VI. ÖZET Tarım ve hayvancılığın yaygın geçim kaynağı olduğu ülkemizde, bruselloz, hem insanlar hem de hayvanlar için önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. Hastalığın mortalitesinin düşük olmasına karşın, semptomların bir çok hastalığı taklit etmesi nedeniyle tanının güç konabilmesi, tedavisinin uzun sürmesi ve kronikleşme özelliği gösterebilmesi, hastalığın önemini arttırmaktadır. Brusellozun patogenezi üzerine yapılan araştırmalar, etkenin hücre içinde üreyebilme yeteneğinde olduğunu ve hastalığın iyileşme sürecinde hücresel immün sistemin önem taşıdığını göstermektedir. Etkenin bu özellikleri, hem hastalığın sahip olduğu özgül olmayan klinik seyri açıklamakta, hem de tedaviye rağmen meydana gelen kronikleşmenin, hücresel immün yanıtın yetersizliğinden kaynaklandığını düşündürmektedir. Araştırmamızda; bağışıklık sisteminin Brucella bakterilerine karşı gösterdiği kabul edilen bu anerjinin düzeltilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda, bilinen önemli bir yan etkisi ya da kontrendikasyonu bulunmayan, diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında oldukça ucuz bir immünstimülan olan levamizol kullanılmıştır. Araştırmamızda levamizol literatürde bildirilen kullanım şeklinden farklı olarak doksisiklin ve rifampisinden oluşan antibiyotik tedavisine ek olarak altı hafta süre ile kullanılmıştır. Çalışmamız sonunda elde ettiğimiz bulgular, kronik brusellozda levamizolün altı hafta süre ile antibiyotik tedavisine ek olarak verilmesinin, lenfosit alt grupları oranlarına ve fagositlerin fagositoz kapasiteleri üzerine etkisinin klasik antibiyotik tedavisinden farklı olmadığını göstermiştir. 38
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY EFFECT OF DOXYCYCLINE AND RIFAMPICIN PLUS LEVAMISOLE COMBINATION ON LYMPHOCYTE SUBGROUPS AND PHAGOCYTIC CELL FUNCTION OF CHRONIC BRUCELLOSIS PATIENTS Brucellosis is the important health problem in our country for human and animals which the stock-breeding and agriculture is common means of subsistence. Although low mortality rate of the disease, the diagnostic difficulties by virtue of protean symptoms, long therapy time and chronic characteristic is increasing the importance of the disease. Studies about pathogenesis of brucellosis indicate that, causative agent proliferates intracellulars and cellular immunity has a important role in a healing process. These characteristics of agent are elucidate either nonspesific clinical course of the disease or suggesting that chronic characteristic of the disease in spite of treatment is due to failure of cellular immune response. Correcting the anergy in cellular immune response against causative agent is aimed in our study. Levamisole is used in our study which it has a low side effect rate and cheaper than other items. In our study, levamisole is used with doxycycline plus rifampicin for six month different from other reports. Results of our study indicate that, they are no differences between effect of levamisole plus antimicrobial combination and antimicrobial combination alone on lymphocytes subgroups rations and phagocytic function of phagocytic cells in chronic brucellosis. 39