Rehabilitation as a strategy for squatter housing: Legal and administrative aspects of rehabilitation
- Tez No: 13824
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin büyük kentlerinin karşı karşıya olduğu hızlı nüfus artışı olgusu bu kentlerde gece kondulaşmayı hakim barınma biçimi durumuna getirmiştir. Diğer yandan gecekondulaşmaya ilişkin yaklaşımlarda son yıllarda ge cekonduların ıslah edilerek korunması görüşü ağırlık kazan maktadır. Bu çerçevede birçok gelişmekte olan ülkede gece kondu ıslah programları uygulanmaktadır. Bu çalışma, ıslah programlarının gelişmekte olan ül kelerin konut sorununa ne ölçüde çözüm getirdiğini sorgula maktadır. Gecekondu ıslah programlarının başarısı, her düzey de açık, bütüncül ve tutarlı ulusal gelişme politikalarının saptanması ve uygulanmasıyla yakından ilgilidir. 1980 'den sonra ıslah stratejisi diğer üçüncü Dünya ülkelerinin olduğu gibi Türkiye'nin gündeminde de öncelik kazanmıştır. Bir yandan ıslah konusunda yasal düzenlemeler yapılırken diğer yandan da bu programların uygulayıcısı ve yürütücüsü durumunda olan yerel yönetimlerle ilgili yasal yönetimsel düzenlemelere gidilmiştir. İzmir Büyükşehir Be lediyesi gecekonduların ıslahını öngören yasanın ilk uygula yıcılarından olmuştur. Ancak belediyece yürütülen ıslah prog ramında konutların tapu verilerek yasallaştırılması öncelikle hedeflenirken konutların fiziksel ve çevresel koşullarında önemli bir iyileşme sağlanamamıştır. - iii -Gecekondu sorunu, ülkenin gelişme stratejileri ve sosyo-ekonomik yapısından ayrı düşünülemez. Bu nedenle so runa köklü bir çözüm ancak bu çerçevede yapılacak radikal değişikliklere bağlı olarak geliştirilebilir. - iv -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The rapid growth of population in metropolitan cities of the developing countries tends to result in a situation where spontaneous settlements are the dominant form of habitation. In recent years the concepts about the spontaneous settlements have changed in favour of keeping them through improvement. Squatter improvement schemes are experienced by many Third World countries. One of the main objectives of this study is to question whether the rehabilitation strategies are the proper answers to the housing problem of Third World countries. It is emphasized that the success of squatter improvement programmes firmly depends upon the implementation of clear and consistent national development policies, involving all levels. After 1980 improvement strategies gain priority in Turkey as well as in other Third World countries. Legal and administrative reorganizations are experienced both ih squatter housing policies and in local administrations. İzmir Metro politan municipality is carrying out a squatter improvement programme in this framework. " In this programme the priority is given to the legitimization of squatters, but no important improvement was yet achieved in the physical and environmental conditions of these settlements. - i -Squatter housing problem is deeply rooted in the development mode and socio-economic structure of the country. So the radical solution of the problem needs radical changes in this picture. - 11 -