Köpeklerde jinekolojik operasyonlarda xylazin-propofol ve xylazin-ketamine anestezilerinin bazı klinik parametrelere etkisi
The effects of xylazine-propofol and xylazin-ketamine anesthesia on clinical parameters of dogs in gynecologycal operations
  1. Tez No: 138254
  2. Yazar: LALE ÇINAR BULUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ KÜPLÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
34 ÖZET Köpeklerde Jinekolojik Operasyonlarda Xylazin/Propofol ve Xylazin/Ketamin Anestezilerinin Bazı Klinik Parametrelere Etkisi Bu çalışmanın amacı, doğum ve Jinekoloji alanında uygulanan operasyonlarda Xylazin-Ketamin ile Xylazin-Propofol anestezilerinin çeşitli vital parametreler ile anesteziye giriş, anestezi ve derlenme üzerine etkileri bakımından karşılaştırmalı olarak kullanılabilirliğinin araştınlmasıdır. Çalışmada genel sağlık durumu iyi, 1-15 yaş arasında, jinekolojik operasyon indikasyonu bulunan 20 adet dişi köpek kullanılmıştır. Köpekler genel sağlık muayenesinden sonra rastgele iki eşit gruba ayrılmıştır. Grup l'e ait köpeklere Xylazin-Propofol kombinasyonu, Grup ll'ye ait köpeklere Xylazin-ketamin kombinasyonu uygulanmıştır. Anestezi öncesi 0. dk. ile 10., 20., 30., 40.dk.larda vücut ısısı, solunum hızı, pulzasyon değerleri ile anesteziye giriş, anestezi ve derlenme süreleri ile bu esnadaki davranışlar kaydedilmiştir. Her iki gruptaki toplam 20 köpekten elde edilen vücut ısıları normal değerler içinde olmakla birlikte anestezi sırasında düşüş göstermiştir. Grup H'de anestezi süresince vücut ısılarında görülen düşüş Grup l'e oranla daha fazladır. Her iki grupta elde edilen solunum sayıları anestezi öncesine göre düşme göstermiştir. Grup H'de solunum hızındaki düşme Grup l'e göre daha önemli bulunmuştur. Her iki grupta ölçülen pulzasyon değerleri, indüksiyonla birlikte pulzasyonda artış olduğunu göstermektedir. İki grup arasında pulzasyon artışı bakımından farklılık görülmemektedir. Grup l'in anesteziye giriş süresi ortalama 17.5 ±0.6 dk., anestezi süresi 43.2 ±6.07 dk., derlenme süresi 68.0 ±6.6 dk olarak ölçülmüştür. Genel olarak anesteziye girişin rahat ve hızlı, anestezinin sorunsuz, derlenme sürecinin hızlı ve sorunsuz geçtiği gözlemlenmiştir. Grup ll'nin ortalama anesteziye giriş süresi ortalama 28.2 ±1.2 dk., anestezi süresi 52.9 ±2.7 dk., derlenme süresi 147.0 ±10.44 dk. olarak ölçüldü. Anesteziye giriş bu grupta genel olarak rahatsız ve nispeten uzun, anestezi kalitesi gerekli immobilizasyon ve relaksasyon sağlanması bakımından iyi, analjezi düzeyi bakımından ılımlı, derlenme süreci de yine sorunlu ve uzun olarak gözlemlendi. Sonuç olarak vücut ısısı, solunum hızı ve pulzasyon değerlerinin iki grupta da benzer sonuçlar gösterdiği fakat Xylazin-Ketamin anestezisi, Xylazin-Propofol anestezisine göre daha uzun sürdüğünden bu etkilerin daha uzun süre yaşanacağı kanaatine varılmıştır. Xylazin-Propofol kombinasyonunun Xylazin-Ketamin kombinasyonuna göre daha kısa sürede, daha rahat anestezi oluşturduğu, anestezi kalitesinin ve analjezi düzeyinin daha iyi olduğu ve derlenme sürecinin de daha hızlı ve rahat geçtiği gözlemler sonucunda anlaşılmıştır. Buna göre iki anestezi seçeneğinin de jinekolojik operasyonlarda kullanılabilirken, Xylazine-ketamin kombinasyonunun daha kısa ve basit prosedürler için seçilmesinin faydalı olacağı kanaatine varılmıştır. Anahtar Sözcükler : Köpek, Propofol, Xylazin, Ketamin, Jinekolojik anestezi, Klinik parametreler.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY The Effects of Xylazine-Propofol and Xylazin-Ketamine Anesthesia on Clinical Parameters of Dogs in Gynecologycal Operations. The aim of this study was to asses the use of Xylazin-Propofol and Xylazin-Ketamin combinations by comparing their effects on some vital parameters and induction time, the duration of anesthesia and recovery time. This study was conducted on 20 healthy female dogs, between 1 and 15 years of age that are indicated for gynecologycal operations. The dogs were randomly divided into two equal groups. Group I received Xylazin-Propofol and Group li received Xylazin-ketamine. Body temperature, respiratory frequency, pulsation values were recorded at 0 minute before induction and at 10, 20, 30, 40 minutes after the administrations. The induction time, the duration of anesthesia and recovery time and the reactions observed during these periods were recorded. The body temperatures of total 20 dogs from both groups decreased with the induction but remained in the normal limits. The decrease in body temperature observed to be a little more in Group I. The respiratory frequency showed a decrease in both groups compared to the preanestetic period. The decrease of respiratory frequency in Group II was more significant. The pulsation values of both groups increased with the induction but no diffrences found between the groups. Induction time, duration of anesthesia and recovery times of Group I were; 17.5 ±0.6 min, 43.2 ±6.07 min, 68.0 ±6.6 min. respectively. Generally rapid and smooth induction, comfortable and reliable duration of anesthesia and rapid, easy recovery was observed with Xylazin-Propofol anesthesia. Induction time, duration of anesthesia and recovery times of Group II were; 28.2 ±1.2 min, 52.9±2.7 min, 147.0 ±10.44 min. respectively. The induction of anethesia observed to be incovenient and long. The duration of anesthesia is adequate for immobilisation and relaxation but analgesia degree was moderate. The recovery time was also long and incovenient. In conclusion similar values of body temperature, respiratory frequency and pulsation were evaluated from both groups but since Xylazin-Ketamin anesthesia lasts longer, the effects of this parameters would last longer. Compared to Xylazin- Ketamin combination, it was concluded that Xylazin-propofol anesthesia induces rapid and smooth anesthesia with better qualify of anesthesia duration and faster and convenient recovery. By this means; both anesthesia procedures can be used in gynecologycal operations but it would be appropriate to select Xylazin-ketamine anesthesia for shorter and simple procedures Key Words : Dog, Propofol, Xylazin, Ketamine, Gynecologycal anesthesia, Clinical parameters.