Türk toplumunda normal lökosit sayıları ve alt grupları
The normal levels of lecocyte counts and subsets in turkish population
  1. Tez No: 138299
  2. Yazar: PETEK AYSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Türk toplumunda normal lökosit sayıları ve alt grupları Periferik kan lenfositlerinin (PKL) immünofenotiplendirilmesi; doğuştan veya kazanılmış immünolojik hastalıkların, hematolojik malign hastalıkların ve otoimmün hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Yeni doğandan başlamak üzere erişkine doğru olan dönemde, lenfosit alt gruplarının bağıl ve mutlak sayılarının karşılaştırılması bir çok immünolojik rahatsızlığın değerlendirilmesinde önem taşımaktadır. Türk toplumunda yaş gruplarına göre normal lökosit sayıları ve alt gruplarını belirlemeye yönelik yaptığımız bu çalışmada toplam 256 sağlıklı kişi çalışmaya alındı. Periferik venöz kan örnekleri akım sitometri ile değerlendirildi. Lökosit sayılarının doğumdan sonra arttığı ve 12-24 aylık dönemde en yüksek düzeye ulaştığı, CD2* lenfositlerin 0-6 aylık dönemden itibaren yaşla birlikte arttığı, CD19* B lenfositlerin 12-24 aylık döneme kadar artış gösterdiği, CD3* T lenfositlerin bu dönemden sonra değişiklik gösterdiği bulundu. Erişkin dönemde CD19+ B lenfositler düşerken, CD3* T lenfositlerin artışları devam etti. CD3*CD4* T lenfositlerin yüzdelerinin, 0-6 ay, 6-12 ay ve 12-24 aylık dönemde değişiklik göstermediği, CD3+CD8+ T lenfosit yüzdelerinin ise, 0-6 ay ve 3-5 yaş gruplarının, erişkin dönemden düşük olduğu bulundu. Ancak yaşla birlikte artış gösterdi. CD3 CD16*CD56* NK hücrelerinin 10-16 yaş grubunda en yüksek düzeyde olduğu, daha sonra yaşla birlikte dereceli olarak arttığı, CD3+CD16+CD56* hücrelerinin ise, 0-6 aydan itibaren yaşla birlikte artış gösterdiği saptandı. CD2+, CD3+, CD3+CD4\ CD3+CD8+, CD3“CD16*CD56+, CD3*CD16+CD56+ hücrelerin mutlak sayılarının erişkine doğru ilerledikçe azaldığı tespit edildi. 18-40 yaş grubunun kadın ve erkekleri arasında anlamlı farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The normal levels of leucocyte counts and subsets in Turkish population Immunophenotyping of peripheral blood lymphocytes has been using in diagnosis of congenital or acquired immunological disorders and haematologic and autoimmune diseases. The comparison of relative and absolute lymphocyte counts is important for evaluation of many immunological disturbances between newborn and adult periods. The aim of this study was the determine the normal levels of leucocyte counts and subsets according to age groups in Turkish population, and total 256 healthy person were enrolled this study. Peripheral blood samples were evaluated by flow cytometry. In our study, we found that the leucocyte count has increased after birth and reached to the peak level in period between 12 and 24 month. CD2*, CD19+ and CD3+ lymphocyte counts have increased along with age. In adult period, the ratio of CD3+ lymphocytes has continued to increase while the ratio of CD19+ lymphocytes has decreased. No differences were found among the age groups with respect to CD3+CD4+ and CD3+CD8+ T lymphocytes until 12-24 and 24-36 months old periods, respectively, and then these parameters increased along with age. In addition the CD3“CD16+CD56+ cells reached to the peak levels in 0-6 months old period and then gradually continued to increased with age. CD3+CD16+CD56+ cells have increased with age after birth. Absolute counts of CD2+, CD3+, CD3+CD4+, CD3+CD8+, CD3”CD16+CD56+ and CD3+CD16+CD56+ cells have decreased from 0-6 months to adult period.