Viral alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla yatarak tedavi edilen hastaların klinik, laboratuar ve radyolojik bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical, laboratory and radiological findings in hospitalised patients diagnosed with lower respiratory tract infections
- Tez No: 412797
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE MELTEM ENERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla yatarak tedavi gören hastaların klinik, laboratuar, radyolojik bulguların değerlendirilmesi, tespit edilen viral etkenlerin ve etkenlerin mevsimsel dağılımının incelemesi. Yöntem: Çalışmaya Aralık 2010-Haziran 2013 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Kliniği'nde yatırılarak izlenen 785 hasta nın verileri retrospektif olarak incelendi. Olguların demografik, klinik, laboratuar ve radyolojik bulguları kaydedildi. Hastaların nazofarengeal aspiratları virüs çalışmaları için toplandı ve polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemleri ile çalışıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların 329'unda (%41.9) bir veya birden fazla viral etken tespit edildi. Çalışmamızda en sık respiratuar sinsityal virüs tip B (RSV B) (%41), rhinovirüs (%15,5) ve RSV A (%12,8) virüsleri izole edildi. Ayrıca 28 (8,5%) hastada birden fazla viral etken tespit edildi. Ayrıca virüslerin yaş gruplarına ve mevsimlere göre dağılımında farklılıklar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The evaluation of the clinical, laboratory and radiological findings of the hospitalised-treated patients diagnosed with lower respiratory tract infections, identifying viral agents and investigating seasonal distribution of agents. Method: This study was a retrospective chart review of 785 patients who were diagnosed with acute lower respiratory tract infection between December 2010-June 2013 in Department of Pediatrics, Necmettin Erbakan University Meram Faculty. Demographic, clinical, laboratory and radiological findings were recorded. Nasopharyngeal aspirates of patients were studied by polymerase chain reaction (PCR) method. Result: One or more viral agents were detected in 329 (41,9%) patients included in the study. Respiratory syncytial virus B (RSV B) (41%), rhinovirus (15,5%) and with RSV (12,8%) were most frequently isolated. In addition, multiple viral agents were detected in 28 patients (8,5%). Furthermore, the study showed the diffrences of viruses distribution according to seasons and age groups.