Türk toplumunda mukopolisakkaridoz tip I hastalığına ilişkin mutasyonların moleküler tanı yöntemleri ile saptanması
Determination of mucopolysaccoridosis type I mutations in Turkish population by using molecular diagnosis methods
  1. Tez No: 159461
  2. Yazar: VAHID BARKAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN MENEVŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
60- 6. ÖZET Lizozomal depo hastalıkları, sayılan 50'nin üzerinde olan ve sıklıkları 1/7000 -1/8000 canlı doğum arasında değişen büyük ve heterogen bir gruptur. Mukopolisakkaridozlar, kimyasal açıdan glikozaminoglikanlar olarak bilinen mukopolisakkaritlerin dokularda depolandığı ve büyük miktarda idrarla atıldığı genetik hastalık grubudur. Mukopolisakkaridoz tip I (MPS I), a-L- iduronidaz enzim eksikliğinin neden olduğu otozomal resesif kalıtılan bir hastalıktır ve sıklığı 100.000 canlı doğumda birdir. İlk olarak, 1919 yılında Alman pediatrist Gertrud Hurler tarafından tanımlanan bu sendromda; Hurler, Hurler/Scheie ve Scheie olarak adlandırılan 3 klinik fenotip vardır. Bu hastalarda ağır Hurler sendromundan neredeyse normal olan Scheie sendromuna değinen geniş klinik fenotip spektrumu görülmektedir. Bu 3 sendromla ilişkili olan a-L- iduronidaz geni (IDUA) 19 kb uzunluğunda olup 4pl6.3 de yer almaktadır. Bu tez çalışmasında, 18 adet Mukopolisakkaridoz Tip I hastasında, IDUA genindeki 13 adet mutasyon ve lökosit içi lizozomal Alfa-L-Iduronidaz enzim analizi yapılmıştır. İncelenen bu mutasyonlar; 2 adet anlamsız mutasyon (W402X, Q70X), 8 adet yanlış anlamlı mutasyon (A327P, A75T, P533R, L218P, R89Q, G208V, A591T, S633L), 2 adet intronun çıkartılmasını engelleyen mutasyon (474-2a>g, 678-7g>a) ve 1 adet nükleotid delesyonudur (740delC). Bu araştırma sonucunda bir hastanın homozigot A327P mutasyonuna sahip olduğu belirlenmiştir.61 Sonuç olarak, bu tez çalışmasında tek bir mutasyon saptanmasının nedeni, çalışmada belirlenmiş mutasyonlann çoğunlukla Avrupa kökenli olmasıdır. İleride tüm genin dizilenmesi ve fonksiyonel analizi yapıldığında bu hastalık için genotip-fenotip ilişkisinin kurulması mümkün olabilecektir. Ayrıca mutasyon dağılımındaki büyük farklılıklar MPS Fin genetik heterojenitesinin gündeme getirmekte böylece, moleküler analizde diğer gen bölgelerinin de analiz edilmesinin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Günümüzde MPS I hastalığının tanısı için öncelikle klinik tanı daha sonra kültüre edilmiş fibroblastlar ya da lenfostitlerde alfa-L-iduronidaz enzim aktivitesinin ve kinetiğinin ölçülmesi ve son olarak moleküler analizin yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
62 7. SUMMARY Lysosomal storage diseases are heterogeneous group of disorders that over 50 types exist and their incidence differs between 1 in 7000 and 1 in 8000 in live births. Mucopolysaccharidosis is a group of genetic diseases, that is characterized by storage and excretion of excess glycosaminoglycans. Mucopolysaccharidosis type I (MPS I), is caused by mutations in the gene encoding alpha-L-iduronidase (IDUA) and also characterized with autosomal recessive inheritance with an incidence of 1 in 100.000 live births. This syndrome is first discovered by Gertrud Hurler who was a German pediatrician in 1919 and currently, there are 3 major recognized clinical entities: Hurler, Scheie, and Hurler-Scheie syndromes. IDUA is related with all of these syndromes, localised at 4pl6.3. In this thesis, 13 different mutations in the IDUA gene and alpha-L- iduronidase enzyme analysis in 1 8 MPS I patients were studied. These mutations were; 2 nonsense mutations (W402X, Q70X), 8 missense mutations (A327P, A75T, P533R, L218P, R89Q, G208V, A591T, S633L), 2 splicing mutations (474- 2a>g, 678-7g>a) and 1 deletion type mutation (740delC). The results revealed that, one patient had A327P homozygous mutation. This may be related with the European origin of the investigated mutations. Full DNA sequencing of IDUA will help us for determination of functional analysis of genotype phenotype correlation. Furthermore, genetic heterogeneity in MPS I indicates molecular analysis of different gene regions will be needed. Regarding the diagnosis of MPS I, clinical diagnosis and alpha-L-iduronidase enzyme analysis in cultured63 fibroblasts or lymphocytes should be carriied out first on the molecular analysis of IDUA gene.