İnterleukin-12 ve protaminin, C6 sıçan glioma modelinde sağkalım ve damarlanmaya etkileri
The effect of interleukin-12 and protamin on survival and angiogenesis in C6 rat glioma model
  1. Tez No: 138305
  2. Yazar: AKİF TURNA
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
göstermekte, hem de intrakranial uygulanan ll-12'nin periferik kandaki T lenfositi sitokin profili ve Th hücre alt gruplarını değiştirebileceğini göstermektedir. Bu etkide 11-12 ve protaminin damarlanmayı azaltmasının rolü olduğu düşünülebilir. Ancak, hem damarlanmayı engellemede hem de immünolojik yanıtlarda sinerjik bir etki gösterilememiştir. Hem etkinin mekanizmasını daha iyi aydınlatmak, hem de, bu ikili kombinasyonun kullanımını optimize edebilmek için ileri çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. 6. ÖZET Günümüze kadar yapılan tüm çaba ve tedavilere karşın, gliomalı hastalarda 'tam kür' ve tatmin edici prognoz nadiren sağlanabilmektedir. İnterleukin 12 (11-12), antitumor immün bir yanıt oluşturabildiği ve anti-anjiogenik özellikler gösterdiği için, tümör tedavisinde kullanılabilecek bir sitokindir. Düşük molekül ağırlıklı, anti- anjiogenik ve anti-heparin özellikleri bulunan bir protein olan protamin, deneysel glioma modelinde etkinliği gösterilen bir maddedir. Bu çalışmada, 11-12 ve protaminin birlikte kullanımının intrakranial C6 glioma modelindeki etkisi ile bu etkinin anjiogenez ve immünolojik yanıt açısından özelliklerini araştırmayı amaçladık. Altmış genç dişi Sprague-Dawley sıçan 6 gruba ayrıldı, ilk 4 gruba 10 mikrolitre içine 2 x 106 C6 tümör hücresini stereotaksi yöntemi ile beyin içine inoküle ettik. İlk grup (n=12), yalnız tümör verilen ilk grup olurken, 2. gruptaki deneklere, tümörle birlikte intrakranial olarak (i.k.)10 ng rekombinant 11-12 (rll-12) verildi. 3. gruba İse i.k. 10 ng rll-12 ile birlikte subkutan (s.k.) 60 mg/kgprotamin verildi. 4. gruba ise yalnızca s.k protamin verildi. Beşinci ve altıncı grup sıçanlara 107 C6 hücresi s.k olarak implante edildi. 5. gruba s.k. olarak yalnızca taşıyıcı verilirken, 6. gruba tümörle birlikte s.k. 10 ng rll-12 ve s.k. 60 mg/kg protamin injekte edildi. Intrakranial olarak uygulanan rll-12 ve protaminin hem anti-tümöral hem de anti-anjiogenik özellikler gösterdiğini bulduk. Ayrıca i.k. rll-12 uygulaması, periferik kandaki Th2 hücrelerinin oranını düşürmekte idi. Protamin ise, 11-1 2'ye ek olarak ya da tek başına ölçtüğümüz immünolojik bir değişiklik yaratmamaktadır. rll-12 ve protamin intrakranial olarak yapılan gliomaya karşın etkin olmakta, deneklerde sağkalımı tek tek ve birlkte uygalanması ile istatistiksel olarak anlamlı bir düzeyde iyileştirmekte aynı zamanda, bu sırada, periferik kandaki T helper ' hücrelerinin sitokin salgılama profilini Th2 aleyhine bozmaktadır. Bu iki ajanın kullanımının glial tümörlere karşı kullanımının tam olarak anlaşılması ve gösterilen etkinin mekanizmalarının aydınlatılması için ileri çalışmalara gerek bulunmaktadır. 7T
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Despite every effort which have achieved to date, complete cure and satisfactoy prognoses could be rarely provided in patients with glioma. Interleukin has potential for the treatment of tumors since it can stimulate an antitumor immune response and possesses antiangiogenic properties. Protamin as a low molecular weight anti-angiogenic protein with anti-heparin properties was found to be effective against experimental glioma model. In this study, we aimed to investigate the anti-tumoral, anti-angiogenic and immunologic merits of interleukin 12 with protamine in intracranial^ inoculated rat C6 glioma model. Sixty young female Sprague Dawley rats were divided into 6 groups. Ten microliter cells were inoculated with the aid of stereotactic guidance into the rat brains in first 4 groups. While the first group (n=12) was selected to be the control group, rats in group 2 (n=12) were andministered 10ng recombinant 11-12 (rll-12) intracranially (i.e.). Group 3 (n=12) were given i.e. 10ng rll-12 with subcutaneous (s.c.) 60 mg/kg protamine for 5 days. In group 4, rats were only treated with s.c. protamin. The fifth and sixth group of rats were implanted 107 C6 cells s.c. The group 5 were administered vehicle (control) whereas s.c. 10 ng rll-12 and 60 mg/kg protamine were given s.c. in group 6. We demonstrated that, i.e. rll-12 and protamine could exert anti-tumoral and anti-angiogenic function. Intracranial rll-12 also diminished peripheral blood Th2 cell ratio. Protamine showed no immunologic alteration in T helper cell population. rll-12 and protamine were effective against intracranial glioma model providing alteration in T cell cytokine secretion profile and anti-angiogenic activity as well asimproved survival of the rats. Further studies are warranted to clarify the mechanism of action of the agents and to justify its use against glial tumors.