Hamdani ve kıl keçisi oğlaklarında yaşama gücü ve büyüme özelliklerinin araştırılması
The investigation of survival rate and growth characteristics of hair and hamdani kids
  1. Tez No: 138307
  2. Yazar: SEMA ALAŞAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hamdani ve Kıl Keçisi Oğlaklarında Yaşama Gücü ve Büyüme Özelliklerinin Araştırılması, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Zootekni Anabilim Dalı. Van- 2003, Türkiye. Bu çalışma Hamdani ve Kıl keçisi oğlaklarının büyüme ve yaşama gücü özelliklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 40 baş Hamdani ve 32 baş Kıl keçisi olmak üzere toplam 72 baş oğlak kullanılmıştır. Çalışmada yaşama gücü ve büyüme özellikleri incelenmiştir. Çalışma yetiştirici şartlarında yürütülmüştür. Yaşama gücü için sütten kesim dönemine kadar olan zaman dikkate alınmıştır. Büyümede ise 6 aylık dönem incelenmiştir. Analar genelde merada otlatılmış, meranın yetersiz olduğu dönemlerde ağılda bakılarak kuru ot ve yaş şeker pancarı posası verilmiştir. Süt emme döneminde oğlaklara kuru yonca ile 100 g civarında kuzu-buzağı büyütme yemi verilmiştir. Oğlaklarda doğum ağırlığı, cinsiyet, genotip, doğum tipi, ana yaşı ve sütten kesim ağırlığı gibi düzeltilebilir çevre faktörleri; doğumda ve çeşitli dönemlerde ortalama canlı ağırlık ile günlük canlı ağırlık artışı üzerine etki eden faktörler en küçük kareler metodu ile incelenmiştir. Yaşama gücü, Ki-kare Testi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada Hamdani ve Kıl keçisi oğlaklarında yaşama gücü sırasıyla %85 ve %87.5 bulunmuştur. Genotipler arasında yaşama gücü yönünden farkın istatistiksel olarak önemsiz olduğu saptanmıştır. Oğlaklarda doğum ağırlığı, Hamdani ve Kıl genotip lerinde sırasıyla 3.15 ± 0.06 kg ve 3.11 ± 0.07 kg tespit edilmiştir. Sütten kesim ağırlıkları ise Hamdani'lerde 22.99 ± 0.63 kg, kıl keçisi oğlaklarında 21.64 ± 0.63 kg, 6 aylık canlı ağırlıkları ise Hamdani'lerde 31.54 ± 0.46 kg Kıl keçisi oğlaklarında 29.63 ± 0.47 kg bulunmuştur. Genotipler arasında büyümenin 120. ve 150. günlerinde PO.05; 180. günde ise PO.01 düzeyinde istatistiksel farklılık bulunmuştur. Doğum tipinde 45., 60. ve 105. günlerde PO.05; 75. gün ise PO.Ol'e göre önem tespit edilmiştir. Cinsiyet bakımından ise doğum, 150. ve 180.
Özet (Çeviri)
In this study, survival rate and growth characteristics of the kids of Hamdani and Hair goats were aimed to investigate. In this study, a total of 72 kids, 40 kids being Hamdani and 32 kids being Hair goat were used as material. This study was carried out in breeder conditions. For the survival rate; up to weaning period was taken into consideration. On the other hand, for the growth characteristics 6 months period were inventigated. Their mothers were mainly in pasture, when pasture were unsufficient, the mothers were kept in pen and fed with hay and sugar beet pulp, the kids were fed with alfalfa hay and approximately with 100 g / lamb growth feed during suckling period. Correctable environmental factors such as birth weight, sex, genotype, birth type, mother age and weaning weight; at birth and factors affecting mean live weight at different periods, and daily weight gain were analyzed by Least Square Method. Survival rate were analysed with Chi-Square Test In this study, survival rate for Hamdani and Hair kids were 85% and 87.5%, respectively. Statistical significant differences were not observed betweeen genotypes in terms of survival rate. Birth weights for Hamdani and Hair kids were 3.15 ± 0.07 kg and 3.1 1 ± 0.07 kg respectively. Weaning weights for Hamdani kids were 22.99 ± 0.63 kg and for Hair kids were 21.64 ± 0.63 kg found then more. Body weight of the kids when they were six months old were for Hamdani kids 31.54 ± 0.46 kg and for Hair kids 29.63 ± 0.47 kg.