Pamuklu örme mamüllerin tek banyoda ağartılması ve boyanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24326
  2. Yazar: RENGİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
- 169 - 10. ÖZET Bu çalışma, pamuklu örme mamullerin tek banyoda ağartılması ve boyanması üzerine yapılmıştır. Bu amaçla penye ve karde örme mamuller, ağartma maddesi olarak hidrojen peroksit, boyarmadde olarak direkt ve reaktif boyarmaddeler kullanılmıştır. Seçilen farklı üçer boyarmadde ile direkt boyarmaddelerde de 7, reaktif boyarmaddelerde ise 5 yönteme göre çalışılmıştır. Yöntemler arasında r emisyon değerleri, boyama verimliliği, boyama kuvveti, renk haslıkları (ışık, yıkama, sürtünme), boyama düzgünlüğü, çöpel uzaklaşması ve maliyet yönlerinden karşılaş tırma yapılmıştır. Genel olarak tek banyoda ağartma ve boyama yöntemleriyle klasik yöntemin, remisyon eğrileri, boyama verimliliği ve boyama kuvveti açı sından karşılaştırılmasında; - Triazo ve diazo yapısındaki direkt boyarmaddelerde aynı banyoda boyama ve ağartma yöntemi ile aynı anda aynı banyoda ağartma ve boyama-I yöntemlerinde başarılı sonuçlar alınmıştır. - Vinilsülfon, floratriazin ve monoklortriazin yapısındaki reaktif boyarmaddelerde ise, triazin gruplarında aynı banyoda boyama ve ağartma ile boyama sonrası ara durulamalı sonradan ağartma yöntemleri iyi sonuçlar vermiştir. - Direkt ve reaktif boyarmaddelerle çalışılan yöntemlerin ışık, yıkama ve sürtünme haslıklarında bir farklılık meydana gelmediği görül müştür. - Bütün boyarmaddelerle çalışılan yöntemlerde boyama düzgünlüğü ve çöpel uzaklaştırma açısından iyi sonuçlar alınmıştır. Ancak ağartma yapılmaksızın hamdan direkt boyamalarda boyama düzgünlüğü iyi fakat, boyama donuk ve yüzeysel olup, sürtünme haslığı ile çöpel uzaklaştırma durumunun kötü olduğu saptanmıştır.- 170 - - Tek banyoda ağartma ve boyama yöntemlerinin klasik yönteme göre maliyetlerinin karşılaştırılmasında, Direkt boyarmaddelerde :. Aynı banyoda boyama ve ağartma. Aynı anda, aynı banyoda ağartma ve Boyama-I yöntemlerinde mali yetlerde % 30-40' lara varan oranlarda azalmalar meydana gelmektedir. Reaktif boyarmaddelerde ise; aynı banyoda boyama ve ağartma yöntemi % 20 azalma payıyla ilk sırada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
- 171 - 11. SUMMARY This study is carried out as regard with the single-bath bleaching and dyeing of the knitted cotton products. For this purpose, hydrogene peroxide is used as bleaching agent, the direct and reactive dye-stuffs as dyeing agents. In this study, seven procedures have been employed with the three different direct dye stuffs chosen, and five procedures with the three different reactive dye-stuffs. Between those procedures made is a comparison in terms of their remission values, dyeing efficiency, dyeing strength, color fastness, dyeing homogenity, husk removal, and costs of production. In general, in comparing the single-bath bleaching and dyeing with the conventional procedures in terms of the remission curves, dyeing efficiency, and dyeing strength : - with the triazo-and diazo-based direct dyeing agents, good results are obtained by employing the procedures of simultaneously single-bath bleaching and dyeing-I and of the single-bath bleaching and dyeing, - with the vinylsulphon-, flurotryazin-, and monochlorotriazin based reactive dye stuffs, in triazin groups, some good results are obtained by using the procedures of the single-bath bleaching and dyeing, and the dyeing and then the rinsing and bleaching, - There appears no difference in the light, washing, and rubbing properties of the procedures. - Some good results are obtained in terms of the dyeing steadiness, and husk removal. However, As far as the dyeing of grey cotton without bleaching is concerned, the dyeing homogenity is quite efficient, but rubbing fastness and husk removal are inefficient. In comparing the costs of the single bath dyeing and bleaching with these of the conventional procedures; as far -as the direct dye- stuffs are concerned, some reduction in costs between 30 and 40 % has occurred in :- 172 - the single - bath dyeing and bleaching, simultaneously single - bath dyeing and bleaching-I. With the reactive dye stuff-procedures are obtained the best results, with the share of reduction being 20 %, in the single bath dyeing and bleaching.