Postkoital LHRH uygulamasının dişi tavşanlarda kontraseptif etkisinin araştırılması
Investigation the contraceptive effect of postcoital LHRH administration on the does
- Tez No: 138323
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET Çalışmada, postkoital 1-7. günlerde LHRH uygulamalarının dişi tavşanlarda kontraseptif etkisinin araştırılması amaçlandı. Materyal olarak, puberteye ulaşmış ve daha önce çiftleşmemiş 20 adet Yeni Zellanda ırkı dişi ve 6 adet erkek tavşan kullanıldı. Dişi tavşanlardan rastgele 10 tanesi deney grubu olarak ayrıldı, erkek tavşanlarla çiftleştirildi ve çiftleşme tarihleri 1. gün kabul edilerek 7 gün boyunca 0.5 mi. bölünmüş iki doz halinde s.c. LHRH (Receptal ; 0.004mg buserelin / mi - Intervet) uygulandı. Diğer 10 dişi ise kontrol grubuna alındı ve çiftleşme gününden başlayarak 7 gün boyunca s.c. plasebo (serum fizyolojik) enjeksiyonları yapıldı. Deney ve kontrol gruplarındaki hayvanlardan, çiftleşme öncesi (1 gün) ve ilaç uygulaması boyunca (7 gün) toplam 8 gün kan örnekleri alındı. Alınan kan örneklerindeki progesteron düzeyleri RIA yöntemi ile ölçülüp iki grup arasındaki değişim istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Deney ve kontrol grubunun 7 gün boyunca ölçülen progesteron seviyeleri, ilk 4 günde benzer bir artışla paralel seyretti. 5. günden itibaren ise kontrol grubu değerleri yükselirken deney grubu değerlerinde hızlı bir düşüş meydana geldiği tespit edildi. Her iki gruptaki dişilere çiftleşme sonrası 20. günde histcrektomi ameliyatı yapıldı. Histerektomi ile dişilerde gebelik olup olmadığı tespit edildi. Gebelik oluşan dişilerde fötal keseler sayıldı ve çıkarılan uterusların ağırlıkları ölçülerek kaydedildi. Deney grubunda bulunan hayvanların hiçbirinde gebeliğin oluşmadığı gözlenirken, plasebo uygulanan kontrol grubundaki 10 dişiden 9' unda ise 39gebelik tespit edildi. Gebe kalmayan hayvanda histerektomi sırasında pyometra teşhis edildi. Sonuç olarak, postkoital 1-7. günlerde LHRH uygulamalarının kontraseptif etkisinin olduğu ve alternatif bir kontraseptif yöntem olarak kullanılabileceği kanısına varıldı. JC VUKSEfc 40
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study was to determine the contraceptive effect of LHRH on the first seven days after coitus. The material used was 20 New Zealand does which were in puberty but were not fertilized before. Also 6 New Zealand bucks were used for fertilization. 10 of the does were randomly selected and fertilized with the bucks. The coitus day was encountered as the 1st day and 7 days long they received 0,5 ml LHRH (Receptal; 0.004mg buserelin / ml-Intervet) every day subcutaneously in two doses. The other 10 does were in the control group and they received every day subcutaneous placebo injections. From both groups blood samples were taken every day starting from the day before coitus (8 days in total). From the samples taken the progesteron level was measured via R1A test and compared statistically. The measured progesteron level was rising similarly in the first 4 days of injections but from the fifth day on while the progesteron level in the control group was still rising the level of the study group was decreasing significantly. In the 20 th day of the fertilization all does in both group received hysterectomy. By this way the does were determined to be pregnant or not. The foetal loops of the pregnant rabbits were calculated and the weight of the uteruses that were taken out was measured and reported. It was seen that none of the rabbits in the study group were pregnant but on the other side nine often rabbits in the control group were pregnant. Pyometra was diagnosed in she which is not pregnant. 41As a result, in the postcoital 1-7 days injection of LHRH has contraceptive effects and this method might be used as an alternative contraceptive method. 42