Endikasyonlarına göre kolposkopi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of colposcopy results according to its indications
  1. Tez No: 666671
  2. Yazar: İPEK ÇAKILKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kliniğimizde yapılan kolposkopik incelemelerin endikasyonlarına göre kategorizasyonunda ulaşılan kolposkopik biyopsi,endoservikal küretaj ve konizasyon sonuçlarının değerlendirilmesini amaçladık. Çalışmamıza 2016 Ocak - 2020 Ağustos tarihleri arasında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran HPV(Human Papilloma Virüs) pozitifliği veya servikal sitoloji pozitifliği veya diğer klinisyen nedenlerinin(postkoital kanama,servikal erozyon herhangi biri sebebiyle kolposkopik değerlendirme yapılan 478 hastanın retrospektif olarak kolposkopi ve ileri tetkik(servikal biyopsi, endoservikal küretaj,konizasyon) sonuçları incelenerek karşılaştırıldı.Endikasyon kategorizasyonunda HPV pozitifliği durumu literatüre uygun şekilde servikal neoplazi gelişiminde en önemli kriter olarak kabul edildi.Çalışmaya dahil edilen hastaların yaşları,evlilik yaşları,gravidası,paritesi,sigara içme durumu ve rahim içi araç kullanımı sorgulanmıştır.Veriler bilgisayar ortamında sınıflandırıldı ve İstatistiksel analizler "Jamovi project (2020), Jamovi (Version 1.6.3) ve JASP (Version 0.14) programı ile yapılmış olup ve istatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 (p-value) olarak dikkate alındı. Araştırmamızda kolposkopik değerlendirme yapılmış hastaların endikasyonları HPV pozitifliği,smear pozitifliği ve diğer nedenler olarak gruplandırıldı.Kolposkopik değerlendirme eşliğinde biyopsi yapılmış hastalar,endoservikal küretaj yapılmış hastalar ve sonrasında konizasyona yönlendirilmiş hastalar 3 grup halinde ele alındı.Endikasyonlarına göre değerlendirilmiş bu 3 grup arasında patoloji sonuçları açısından benzerlik vardı. Sonuç olarak HPV nin pozitif olduğu hastalarda kolposkopik işlem ve ileri tetkik yapılarak ulaşılan nihai patoloji ile sadece sitoloji sonucu anormalliği ile kolposkopiye yönlendirilen veya klinik şüphe nedeniyle kolposkopiye yönlendirilen hastaların nihai patolojilerinin benzer olması nedeniyle endikasyonlar açısından birbirine üstünlük saptanamamıştır.Fakat klinik şüphe ile kolposkopiye yönlendirilen hastalar diğer gruplara benzer patoloji içerdiğinden,klinisyenin şüphesi servikal lezyon yönetiminde önemlidir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate the results of colposcopic biopsy, endocervical curettage and conization obtained from colposcopic examinations performed which were in our clinic according to their indications. In our study, the results of colposcopy and advanced examinations (cervical biopsy, endocervical curettage, conization) of 478 patients were examined retrospectively and compared, those patients had applied to Adıyaman University Faculty of Medicine, Gynecology and Obstetrics Clinic between January 2016 and August 2020.They had underwent colposcopic evaluation due to HPV (Human Papilloma Virus) positivity or cervical cytology positivity or any of the other clinician reasons (postcoital bleeding, cervical erosion).As indication categorization, HPV positivity was accepted as the most important criterion in the development of cervical neoplasia in according to the literature. The age, age of marriage, gravida, parity, the smoking status and the use of intrauterine device of the patients included in the study were questioned. The data were classified in computer environment and the statistical analyzes were conducted with“Jamovi project (2020), Jamovi (Version 1.6.3) and JASP (Version 0.14)”, and the significance level in statistical analysis was considered as 0.05 (p-value). In our study, the indications of patients who underwent colposcopic evaluation were grouped as HPV positivity, smear positivity, and other reasons.All patients similar were handled in 3 groups. In conclusion,since we found the final pathology results obtained by colposcopic procedure and advanced examination of patients with positive HPV and the final pathologies of the patients who were referred to colposcopy with only cytology result abnormality or who were referred to colposcopy due to clinical suspicion were similar, no superiority was found in terms of indications between them.We found that the Clinician's suspicion is important in cervical lesion management, since patients referred for colposcopy with clinical suspicion have similar pathology to other groups.