Kahkaha terapisinin huzurevinde yaşayan yaşlıların psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve ruh sağlığı üzerine etkisi
Effect of laughter therapy on psychological well-being, life satisfaction and mental health of the elderly living in a nursing home
  1. Tez No: 950660
  2. Yazar: ÖZGE KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Psikiyatri, Geriatrics, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Yaşlılık dönemi, bireylerin fiziksel ve psikolojik değişimlerle karşılaştığı; sosyal izolasyon, bağımsızlık kaybı ve kronik hastalıklar gibi faktörlerin depresyon, anksiyete ve stresle birlikte yaşam doyumu ve iyi oluşlarını olumsuz etkileyebildiği bir süreçtir. Bu nedenle, yaşlı bireylerin ruh sağlığını destekleyecek yaklaşımların belirlenmesi ve uygulanması önem taşımaktadır. Amaç: Bu araştırmanın amacı, kahkaha terapisinin huzurevinde yaşayan yaşlıların psikolojik iyi oluş, yaşam doyumu ve ruh sağlığı üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Nisan 2024- Haziran 2024 tarihleri arasında, İstanbul'da bulunan özel bir vakfa bağlı huzurevinde kalan iletişim kurabilen, mini mental durum testi ≥ 18 puan ve daha önce kahkaha terapisine katılmamış olan 65 yaş üstü yaşlı bireyler oluşturmuştur (N=70). Katılımcılar, bilgisayar destekli basit randomizasyon yöntemi kullanılarak deney (n=35) ve kontrol (n=35) grubu olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubuna haftada 2 kez, her seansı 45 dakikadan oluşan toplam 12 seans kahkaha terapisi uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir müdahale yapılmayıp standart huzurevi bakım protokolü uygulanmıştır. Araştırma verileri“Tanımlayıcı Bilgi Formu”(ilk görüşmede),“Yaşlılarda Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (YPİÖ)”,“Yaşlılar için Yaşam Doyumu Ölçeği (YAYDÖ)”ve“Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21)”kullanılarak terapi öncesinde, sonrasında ve terapi bitiminden 1 ay sonra toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Ki-kare, bağımsız gruplar t-testi, tekrarlı ölçümler Anova testi ve Bonferroni testleri kullanılmıştır. Bulgular: Terapi öncesi deney ve kontrol grubundaki katılımcıların tanımlayıcı özellikleri ve YPİÖ, YAYDÖ ve DASS- 21 ön test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: The aging period is a stage in which individuals experience physical and psychological changes, and factors such as social isolation, loss of independence, and chronic diseases can negatively affect life satisfaction and well-being, along with depression, anxiety, and stress. Therefore, it is important to identify and implement approaches that support the mental health of elderly individuals. Objective: This study aims to examine the effects of laughter therapy on the psychological well-being, life satisfaction, and mental health of elderly individuals living in nursing homes. Method: This study was designed as a pre-test– post-test randomized controlled experimental study with a control group. The sample of the study consisted of elderly individuals aged 65 and above who were able to communicate, scored ≥18 points on the Mini-Mental State Examination (MMSE), and had never participated in laughter therapy before, residing in a nursing home affiliated with a private foundation in Istanbul between April 2024 and June 2024 (N=70). Participants were randomly assigned into two groups using a computer-assisted simple randomization method: the experimental group (n=35) and the control group (n=35). The experimental group received laughter therapy twice a week, with each session lasting 45 minutes, for a total of 12 sessions. The control group did not receive any intervention and continued with the standard nursing home care protocol. The research data were collected using the“Descriptive Information Form”(during the initial interview), the“Psychological Well-Being Scale for the Elderly (PWBES),”the“Life Satisfaction Scale for the Elderly (LSES),”and the“Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21)”before the therapy, after the therapy, and one month after the completion of the therapy. Descriptive statistical methods, Chi-square, independent samples t-test, repeated measures ANOVA, and Bonferroni tests were used to analyze the data. Results: There was no statistically significant difference between the descriptive characteristics of the participants in the experimental and control groups and their pre-test scores on PWBES, LSES and DASS-21 (p>0.05).