Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinde durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri
State and trait anxiety of the students in Cumhuriyet University School of Physical Training and Sports
- Tez No: 138338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
6. ÖZET Bu araştırma sporcularda Durumluk ve Sürekli Kaygı Düzeylerinin tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kesitsel tipte olan çalışma, Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden basit rastgele örnekleme yöntemi (sınıf ve cinsiyet ağırlıklandırmaları yapılarak) ile seçilen 80 öğrencide uygulanmıştır. Örnekleme alman öğrencilere Speilberger ve arkadaşları tarafından geliştirilen Durumluk - Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) uygulanmıştır. Ölçeğin, Türkçe'ye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Öner ve LeCompte tarafından gerçekleştirilmiştir. Ölçekte elde edilen puan değeri 20-80 arasında değişir. Büyük puan yüksek kaygı seviyesini, küçük puan düşük kaygı seviyesini belirtir. Ayrıca sporcularla, sporcu olmayan öğrencileri karşılaştırmak için diğer fakültelerden basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen, sınıf ve cinsiyet yönünden sporcu grupla benzer olan 80 öğrenciye de aynı ölçek uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar SPSS programında değerlendirilmiştir. İki grubun ve aynı gruplardaki sınıfların birbiri ile karşılaştırılmasında t testi uygulanmıştır. Çalışmaya alınan öğrencilerden sporcu olan ve olmayan öğrencilerin Durumluk Kaygı ve Sürekli Kaygı puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Buna göre Sporcularda Durumluk Kaygı puan ortalaması 40.6 ± 5.8, Sürekli Kaygı puan ortalaması 45.0 ± 5.2 iken, sporcu olmayan öğrencilerde puan ortalamaları sırası ile 40.0 ± 5.2 ve 45.6 ± 5.9'dur. İki grubun puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Sigara içen ve içmeyen sporcu öğrencilerin Durumluk ve Sürekli Kaygı puan ortalamaları birbirine çok yakın iken, ekonomik düzeyi kötü olan öğrencilerin her iki Kaygı puan ortalamaları diğer öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı olmayan düzeyde yüksek çıkmıştır. Ekonomik durumun spor yaşantısındaki önemi de bu sayede gözler önüne serilmektedir. Sporcu olmayan öğrencilerde; Durumluk Kaygı ve Sürekli Kaygı puan ortalamaları her iki cinsiyet grubunda da birbirine oldukça yakın olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Bu durum sporcu olmayan kişilerin daha az stres altında kaldıklarının bir göstergesi olabilir. Çünkü sporcular çok 30uzun süreli ve aşın yüklenmelere dayalı antrenman periyotlamalarıyla karşı karşıya kalmakta ve amaç kazanmak olduğuna göre müsabaka stresi çok üst düzeyde açığa çıkmaktadır. Sigara içen öğrencilerde Durumluk ve Sürekli Kaygı puan ortalamaları (sıra ile; 42.1 ± 6.0 ve 48.1 ± 5.5) içmeyenlere göre (sıra ile; 39.0 ± 4.5 ve 44.4 ± 5.7) istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak; Sporcu öğrencilerle, sporcu olmayan öğrencilerin Durumluk ve Sürekli Kaygı puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. 31
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study has been done to determine the State and Trait Anxiety Levels of the sportsmen. This study which is cross - section type has been carried out with 80 students in Cumhuriyet University School öf Physical Training and Sports chosen by ordinary random modeling process (classification of class and gender is made). State - Trait Anxiety Inventory (STAI) developed by Spielberger and his friends has been applied to the students chosen as models. The adaptation of the study into Turkish, the study of validity and reliability have been done by Öner and LeCompte. The points obtained vary between 20 - 80. The higher point states high anxiety level and the lower point states low anxiety level. In addition, the same scale has been applied to 80 students from other faculties similar to sportsmen's group in terms of class and gender through simple random modelling process to compare the sportsmen and the students who are not sportsmen through simple. Results obtained have been evaluated in SPSS programme. T test has been carried out to compare the two groups and the classes in the same groups with each other. The average State Anxiety and Trait Anxiety points of the sportsmen and non - sportsmen in the study have been compared. According to this, the average of State Anxiety of the sportsmen is 40.6 ± 5.8 and that of Trait Anxiety points of them is 45.0 ± 5.2 whereas those are 40.0 ± 5.2 and 45.6 ± 5.9 in a row for the students those are not sportsmen. There hasn't been a meaningful statistical difference between the two group. The average points of State and Trait Anxiety of smoking and non - smoking sportsmen are very close to each other whereas average points of those of the students who are economically low are meaninglessly high. This shows us the importance of the economic conditions on sports experience. Among students who are not sportsmen, the average of State Anxiety and Trait Anxiety points are quite close to each other in both genders and there is no meaningful statistical difference between them. This would indicate that those 32who are not sportsmen experience less stress because the sportsmen are exposed to vey long - termed and extremely loaded training periods and as the aim is to win, stress in competitions gets very high. The average of State and Trait Anxiety points of smokers (42.1 ± 6.0 and 48.1 ± 5.5 in a row) is meaningfully and statistically higher than that of non - smokers (39.0 ± 4.5 and 44.4 ± 5.7). As a result; there hasn't been a meaningful statistical difference between the average points of State and Trait Anxiety of the sportsmen and non - sportsmen. 33