Bir Türk populasyonunda GSTM1 polimorfizmi ve akciğer kanseri ilişkisi
Association between GSTM1 polymorphism and lung cancer in a Turkish population
- Tez No: 138363
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖGE ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Glutatyon-S-transferaz (GST) izoenzimleri tütün dumanında bulunan karsinoj enlerin detoksifikasyonunda görev alırlar. GSTMİ lokusu GSTMla, b ve GSTMİ null olmak üzere en az üç allelik varyanta sahiptir. GSTMİ polimorfizmi, GSTMİ geninin tamamının homozigot delesyonunun bir sonucudur. GSTMİ null genotip sıklığı %21 ile %60 arasında değişen etnik varyasyon gösterir. GSTMİ null geno tipin Türk populasyonundaki sıklığı ve akciğer kanseri riski arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla PZR tekniği kullanılarak, 82 akciğer kanseri hastası ve kanser içermeyen 167 kontrolden oluşan bir vaka-kontrol çalışması yapıldi. Güvenlik aralığı (CI) %95 de odds ratio (OR) hesaplamak için X2 analizi yapıldı. Sonuçlar, Türk populasyonunda GSTMİ null genotip sıklığının %17 olduğunu gösterdi. GSTMİ null genotip ve akciğer kanser riski arasındaki ilişki için OR 3.89 (%95 CI: 2.05-7.37) olarak hesaplandı. GSTMİ null genotip ile akciğer kanserinin hiçbir histopatolojik tipi arasında ilişki yoktu. Sigara içen ve içmeyen akciğer kanseri hastalan, GSTMİ null genotip yönünden değerlendirildiğinde, sigara içimi ile null genotip arsında belirgin bir ilişki vardı (OR 3.87, %95 CI: 1.04-15.66). Bununla birlikte 1 paket/gün olarak ifade edilen içilen sigara miktarı ile GSTMİ null genotip arasında bir ilişki gözlenmedi. Sonuç olarak, bu çalışma Türk populasyonunda GSTMİ null genotipin akciğer kanserine genetik duyarlılığı tek başına etkileyebileceği fikrini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Glutathione-S-transferase (GST) izoenzymes are involved in the detoxification of several tobacco smoked-derived carcinogens. GSTM1 locus contains at least three allelic variants GSTMla, b and GSTM1 null allele. The GSTM1 polymorphism is a result of a homozygous deletion of the entire GSTM1 locus. The GSTM1 null genotype frequency shows marked ethnic variation ranging from 21% to 62%. To investigate the prevalance of GSTM1 null genotype and its association with increased risk of lung carcinoma in a Turkish population, a PCR technique was employed in a case-control study of 82 lung cancer patients and 167 controls, free of malignancy. Khi square (X2) analysis was performed to calculate the odds ratio (OR) and 95% confidence inteval (CI). The results showed that the frequency of GSTM1 null genotype in Turkish population was 17%. The OR for the association between GSTM1 null genotype and lung cancer risk was estimated as 3.89 (95% CI: 2.05-7.37). There were no association between GSTM1 null genotype and any histopathologic type of lung cancer. The evaluation of smoker and nonsmoker lung canser patients for GSTM1 genotype revealed that there was a significant association between GSTM1 null genotype and smoking in lung cancer patients (OR 3.87, 95% CI: 1.04-15.66). However no association was observed between GSTM1 null genotype and smoking exposure expressed as 1 packs/day. In conclusion, this study suggest that the GSTM1 null genotype independently might affect the genetic susceptibility to lung cancer in Turkish population.