Astımlı hastalarda Beta-2 Adrenoseptör (ADRB2) 16 ve glutatyon S-transferaz P1 (GSTP1) gen polimorfizmi ilişkisinin araştırılması
The investigation of beta-2 adrenoceptor (ADRB2) 16 and glutathione S-tranferase P1 (GSTP1)gene polymorphisms in asthma patients
  1. Tez No: 225543
  2. Yazar: ÇETİN KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Göğüs Hastalıkları, Moleküler Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Chest Diseases, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Genetik faktörlere bağlı olarak ksenobiyotikleri metabolize eden bazı enzimlerin etkinliğinin bireysel farklılık göstermesi son yıllarda yoğun çalışmalara konu olmuştur. Özellikle genetik polimorfizm araştırmaları, ilaç etkisi ve toksisitesi yönünden önemlidir. Aynı zamanda ksenobiyotik metabolizmasındaki polimorfizmlerin, ilaçlara karşı duyarsızlığa, advers ilaç reaksiyonlarına ve ksenobiyotik maruziyetine bağlı olarak özellikle kanser olmak üzere belirli hastalıklara karşı duyarlılığın artmasına da neden olduğu bildirilmiştir. Astım insidansı yılda 2.65-4 /1000 ve prevalansının erişkinlerde yaklaşık olarak %3-5, çocukluk çağında ise %5-10 arasında olduğu tespit edilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki genel popülasyonda %4 oranında gözlenirken; 10 milyon insanın astımlı olduğu ve poliklinik hizmetlerine başvurulardaki en yaygın 13. hastalık olarak ortaya çıktığı rapor edilmiştir. Astım hastalığının etiyolojik ve fenotipik özelliklerinde genetik faktörlerin ön plana çıktığına inanılmaktadır. Bu nedenle bronşial beta-2 adrenoreseptör (ADRB2) fonksiyonları ve glutatyon Stranferaz P1 (GSTP1) metabolizmasındaki bireysel farklılıklar, popülasyondaki astım hastalığı riskini etkileyebilmektedir. Astımlı hastalardaki ADRB2 16 ve GSTP1 gen polimorfizmi son yılarda çeşitli populasyonlarda araştırma konusu yapılmaktadır. Özellikle İnsan genom projesinin sonuçlandırılmasından sonra hızlanan gen-hastalık ilişkisinde güvenilir verilere ulaşılabilmesi için, çalışmaların sonuçta bir meta analize imkan verecek şekilde farklı populasyonlarda ve geniş örnek sayılarıyla incelenmesi stratejisi izlenmektedir. Astım patolojisi ile ADRB2 16 ve GSTP1 ilişkisinin Türk popülasyonunda incelenmesi de bu nedenle önem kazanmaktadır. ADRB2, akciğer vasküler endotelyumunda, alveoler duvarlarda ve kolinerjik sinirlerin ganglionlarındaki hücrelerde yaygın olarak bulunarak katekolaminlere cevap olarak bronkodilatasyon oluşturan fonksiyonel bir G protein çiftidir. ADRB2, 5. kromozomun uzun kolundaki 5q31.32 alanda lokalizedir ve tek bir ekzon tarafından kodlanır. Genetik çalışmalar ile 46. nükleotid ve 16. kodonda Arjinin (Arg) amino asiti yerine Glisin (Gly) amino asitinin geçmesi ile ADRB2 16 polimorfizmi tanımlanmıştır. GSTP1, pi sınıf glutatyon S-transferaz aktivitesini kontrol eden aday bir gendir. Bu gen atopi ve havayolu duyarlılığı gibi fenotipik özellikler ile ilişkili kromozomun 11q13 kolu üzerinde lokalizedir ve 7 adet ekzon içerir. Genetik çalışmalar ile ekzon 5'de, 313. nükleotid ve 105. kodonda İsolösin (Ile) amino asiti yerine Valin (Val) aminoasitinin geçmesi ile GSTP1 polimorfizmi tanımlanmıştır. Bu çalışmada Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile ?Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP)? tekniği kullanılarak, 129 astımlı hasta ve 127 kontrol grubu ADRB2 ve GSTP1 genotipleri yönünden incelenmiştir. Hasta ve kontrol grubunun ADRB2 genotip frekansları sırasıyla %10.9 (Arg16Arg), %48.8 (Arg16Gly), %40.3 (Gly16Gly); %24.4 (Arg16Arg), %36.2 (Arg16Gly), %39.4 (Gly16Gly) bulunmuştur. Hasta ve kontrol grubuna ait ADRB2 alel frekansları ise sırasıyla %35.3 (Arg16), %64.7 (Gly16); %42.5 (Arg16), %57.5 (Gly16) bulunmuştur. Hasta ve kontrol grubundaki GSTP1 genotip frekansları sırasıyla %55 (Ile105Ile), %43.4 (Ile105Val), %1.6 (Val105Val); %75.6 (Ile105Ile), %22 (Ile105Val), %2.4 (Val105Val) olarak bulunmuştur. Alel frekansları ise %76.7 (Ile105), %23.3 (Val105); %86.6 (Ile105), %13.4 (Val105) olarak bulunmuştur. Her iki grup ADRB2 genotip ve alel frekansları yönünden istatistiksel olarak değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak, her iki grup GSTP1 genotip ve alel frekansları yönünden karşılaştırıldığında astım grubunda Ile105Val genotip frekansı ve Val105 alel frekansı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur. Ayrıca, astımlı hastalarda, her iki alel frekansları ile atopi, noktürnal dispne ve streroid bağımlılığı gibi fenotipik özellikleri yönünden farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual differences, depending on genetic factors, in activity of some enzymes that metabolise xenobiotics have become the subject of several studies in recent years. Especially the genetic polymorphism researhes are important for drug action and drug toxicity. In addition, it?s reported that polymorphisms in xenobiotic metabolism increases the susceptibility to certain disease, especially the cancer, via drug resistance, adverse reactions and xenobiotic exposure. Asthma incidence is determined as 2.65 - 4 / 1000 per year and the prevalence is about 3- 5 %, 5-10 % in adults and in childhood, respectively. In United States, it?s observed in 4 % of general population. It?s also reported that there are 10 million patients with asthma in States and the asthma is the 13th most common disease in the applications for medical medical care. It?s believed that genetic factors play the major role in etiological and phenotypical properties of asthma. Hence, the individual differences in the functions of bronchial ß2 adrenoceptors (ADRB2) and individual differences in glutathione S-transferase P1 (GSTP1) metabolism may affect the incidence of asthma in population. In recent years, ADRB2 16 and GSTP1 gene polymorphisms are studied in different populations. After completion of Human Genome Project to reach reliable datas in gene- diseases relationship, studies are designed in different populations and with larger sample sizes to make meta-analysis possible. Assesment of relationship between pathology of asthma and ADRB2 16 and GSTP1 polymorphism in Turkish population gains importance because of this reason. ADRB2 is a functional G coupled-protein couple found especially in vascular endothelium of lungs, alveolar walls, ganglions of cholinergic nerves, which causes bronchodilation in response to catecholamines. ADRB2 gene is located at 5q31.32 locus on long arm of chromosome 5 and encoded by one exon. ADRB2 16 polymorphism is identified by which Arginin (Arg) is substituted by Glycine (Gly) at the nucleotide 46 in the codon 16. GSTP1 is a candidate pi class GST gene which controls pi class glutathione S- transferase activity. It?s located on the arm of choromosome 11q13 which is associated with the atopia and airway sensitivity it contains 7 exons. GSTP1 polymorphism is defined by which Isoleucine (Ile) is substituted by Valine (Val) at the exon 5, and codon 105. In this study, 129 asthmatic patients and 127 healthy control cases were recruited to determine ADRB2 and GSTP1 genotypes using Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) methods. The ADRB2 genotype frequencies of the patients and control cases were found to be; 10,9 % (Arg16Arg), 48,8 % (Arg16Gly), 40,3 % (Gly16Gly); and 24,4 % (Arg16Arg), 36,2 % (Arg16Gly), 39,4 % (Gly16Gly), respectively. ADRB2 allele frequencies of patients and control cases were; 35,3 % (Arg 16) 64,7 (Gly16); 42,5 % (Arg16), 57,5 (Gly16). GSTP1 genotype frequencies of patients and control cases were found to be; 55 % (Ile105Ile), 43,4 % (Ile105Val), 1,6 % (Val105Val); and 75,6 % (Ile105Ile), 22% (Ile105Val), 2,4 % (Val105Val) respectively. The allele frequencies were found as 76,5 % (Ile105), 23,3 % (Val105); 86,6 % (Ile105), 13,4 % (Val105). In the cases of ADRB2 gene, we did not observe any significant difference between cases and controls, whereas we found a statistically significant difference in the genotype frequency of Ile105Val and the allele frequency of Val105 in asthmatic group compared to controls. Moreover, we observed a relation between allele frequencies and phenotypical properties like atophia, nocturnal dyspnea and steroid depency in the asthmatic patients.