Thomas Hobbes'un siyaset felsefesi
- Tez No: 161555
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ÇAĞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET Bu tezde, Thomas Hobbes'un siyaset felsefesi tartışılacaktır. Bugün Hobbes, egemenlik kuramı ile biliniyor olsa da, neredeyse tüm felsefe dallarında eserleri vardır; metafizik, geometri, mekanik, optik vs. tik olarak, hayatı ve eserleri sunulacaktır. Takip eden bölümde, felsefesinde sürekli kullandığı devinim, varlık gibi en temel kavramları tanımladığı ilk felsefesi ele alınacak ve nasıl bir felsefe kavrayışına sahip olduğu gösterilecektir. Üçüncü bölümde ise, doğa felsefesinin ilkelerinden yola çıkarak ulaştığı insan doğası incelenecektir. Dördüncü bölüm, genel bir güç olmadığında insanların nasıl davranacakları üzerinedir. Bilindiği gibi, Hobbes böylesi bir durumu“Doğa Durumu”olarak tanımlamaktadır. Ve Hobbes için, doğa durumu, herkesin herkesle savaştığı bir savaş durumudur. Böylesi bir savaştan kaçınmak için, Hobbes'un ilşk önerdiği çözüm, insanlar barışı buyuran Doğa Yasalan'dır. Bununla beraber, genel bir gücün olmayışından dolayı, bu yasların hiçbir etkisi yoktur. Hobbes'a göre, bu savaşa son vermenin tek yolu, hiçbir sınır ve yükümlülüğü olmayan bir güç yaratmaktır: egemen. Bu gücün ortaya çıkması, herkesin sahip olduğu hakları bir kişi veya meclise devretmesi ve haklarını devrettiği bu kişinin buyruklarına uyacağını deklare etmesi ile mümkündür.Beşinci bölümde, bu egemen gücün nasıl ortaya çıktığı ve altıncı bölümde ise, onun haklan, biçimleri ve görevleri tartışılacaktır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this thesis, the political philosophy of Thomas Hobbes will be discussed. Although today Hobbes is known only for theory sovereignity; he studied almost in every branch of philosophy, including metaphyysics, geometry, mechanics, optics etc. In the first place, his life and works will be presented. In the following chapter, his first philosphy, where he defined the most fundemental concepts, like motion, existance etc., he used in his philosophy wiil be put forward. In the third chapter, his conception of human nature which he derived from his materialistic natural philosophy will be shown. The fourth chapter is on how people will behave where there is no comman power. As known, Hobbes defines such a state as“State of Nature”And for Hobbes, the state of nature is a state of war where every man fights with others. To avoid such a war, Hobbes' solution is Laws of Nature, which dictates to people peace. However, becouse of lack of a comman power, these laws has no effect. According to Hobbes, the only way to end this war is to create a power without limits and obligation: sovereign. The creation of this power rest on a contract between people living in the state of nature. By this contract, people transfer all their right to a Man or Assembly and declare that they will obey the commandsof whom they had transferred their rights. In the fifth chapter, The creation of the soverign power, and in the sixth chapter,.its rigts, kinds and duties will be discussed. m