Postoperatif ağrı, trismus ve ödemin kontrolünde rofekoksib, selekoksib ve naproksen sodyum'un analjezik ve antiinflamatuar etkilerinin plasebo kontrollü karşılaştırılması
Rofecoxib, celecoxib, naproxen sodium-prescribed for postoperative pain, trismus and swelling and comparison of their analgesic and anti-inflammatory effects with that placebo
- Tez No: 138370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YELER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Gömülü mandibuler 3. molar dişlerinin cerrahisi ağrı, ödem ve trismus gibi komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, gömülü mandibuler 3. molar dişlerinin cerrahisinden sonra oluşan ağrı, ödem ve trismusun tedavisinde, son yıllarda geliştirilen spesifik COX-2 inhibitörleri olan Rofekoksib ve Selekoksibin konvansiyonel bir NSAİİ olan Naproksen Sodyum ve plasebo ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada gömüklülük dereceleri ve pozisyonları birbirine benzer olan ve çekim endikasyonu konulmuş, yaşlan 18-33 arasında değişen 35 bayan ve 35 erkek olmak üzere toplam 70 hastadan yararlanılmıştır. İlaçlar preoperatif ve postoperatif dönemlerde ve oral olarak uygulanmıştır. Postoperatif dönemdeki ağrı şiddeti görsel olarak VAS skalası metodu ile, fasiyal ödem ultrasonografi ve uzunluk ölçümü yöntemleri ile, trismus ise ağız açıklığının ölçülmesi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Operasyon sırasında veya postoperatif dönemde gruplardaki hastaların hiçbirinde enfeksiyon, alveolit, kanama ve yara iyileşmesinde gecikme gibi komplikasyonlar görülmemiş ve ilaçların kesilmesini gerektirecek bir yan etki gözlenmemiştir. Çalışmanın sonuçlarında, Rofekoksib ve Selekoksib'in COX-2 enziminin etkili spesifik inhibitörleri olduğu ve bu etkileri sebebiyle, aynı zamanda COX-2 enzim inhibisyonunda da etkili olan NSAİİ' lar ile benzer klinik etkiler gösterdikleri tesbit edilmiştir. Ayrıca çalışma sonucunda Rofekoksib ve 129Selekoksib'in konvansiyonel bir NSAİİ olan Naproksen Sodyum'a karşı, ortaya çıkan yan etkiler göz önüne alındığında daha iyi sonuçlar verdiği izlenmiştir. Ancak gösterdikleri terapötik etkilerin Naproksen Sodyum' dan farklı bulunamaması, benzer kontrendikasyonlara sahip olmaları ve yüksek fiyatlarmın olması, spesifik COX-2 inhibitörlerinin dişhekimliğinde ağrı ve inflamasyonun tedavisinde öncelikli olarak tercih edilen ilaçlar grubunda yer alamamasına sebep olacaktır. 130
Özet (Çeviri)
SUMMARY The oral surgery of the impacted mandibular 3rd molars causes some complications such as pain, swelling and trismus. The purpose of this study is to evaluate the efficacy of the recently developed Rofecoxib and Celecoxib that are specific COX-2 inhibitors and consequently this study also will make a comparison between COX-2 inhibitors and the conventional NSAIDs such as Naproxen Sodium and Placebo. Throughout the research process, our study has investigated a total of 70 patients, 35 male and 35 female, who had the similar level of severity and position of the impacted teeth. The age of our patients actually ranged from 18 to 33. All these patients had been previously examined and confirmed to have their impacted teeth removed. We have administered the pills orally during the pre- surgical and post-surgical periods. During the post-surgical period, the severity of the pain has been visually measured and recorded by using a VAS scale method. The degree of facial swelling has been examined by the ultrasonography and tape measurement and the trismus has been examined by measuring the mouth openness. During the operations or postoperative periods, none of the patients reported complications such as an infection, dry socket, bleeding or recovery delay and no side effect was reported. Therefore, there was no need to discontinue the medication because of side effects. 131Our study has clearly indicated that Rofecoxib and Celecoxib are the effective specific inhibitors of the enzyme COX-2. At the same.time, we have confirmed that they both have similar clinical effects same as with the NSAID inhibitors. Nonetheless, the efficacy of the COX-2 inhibitors is not different than the conventional NSAID as Naproxen Sodium but COX-2 could be preferred due to their side effect being less than Naproxen Sodium. In contrast, their contra-indications are quite similar but the COX-2 inhibitors are more expensive compared to the conventional NSAIDs. As a result, it was concluded that COX-2 inhibitors, compared to the NSAIDs, are less reputable and less likely to be used in the treatment of the inflamation and dental pain. 132