Nonsteroidal ve steroidal antiinflamatuar ilaçların ve aprotoninin postoperatif ağrı, ödem ve trismus üzerine etkilerinin incelenmesi
Effects of nonsteroidal and steroidal antiinflammatory drugs and aprotinin on pain, edema and trismus
  1. Tez No: 79698
  2. Yazar: DAMLA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
-99- OZET Bu çalışmada, bir kinin antagonisti olan aprotinin; etken maddesi diklofenak sodyum, diflunizal ve etodolak olan NSAİ ilaçlar ile etken maddesi deksametazon olan bir kortikostreoidin, gömülü alt üçüncü molar dişlerin cerrahi olarak çıkarılmalarından sonra oluşan ağrı, ödem ve trismus üzerindeki etkileri incelenerek, bu gruplara ait ilaçların oral ve maksillofasiyal uygulamalarda cerrahi travma ile başlatılan inflamatuar cevap üzerindeki öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, çift taraflı benzer konumlu gömülü alt üçüncü molar dişlerine çekim endikasyonu konulan 36 hastada, rastgele seçimle, farklı ilaçların uygulanacağı 4 grup oluşturulmuştur. İlk operasyonlarda, belirlenen dozlarda diklofenak sodyum, diflunizal, etodolak ve deksametazonun kullanıldığı grupların tümünde, 2. operasyonlarda aprotinin kullanılmıştır. Belirli periyotlarda ağrı V.A.S. yöntemi ile; ödem, sebep olduğu şişliğin posteroanterior kafa grafileri üzerinde ölçülmesiyle; trismus ise boley pergeli kullanılarak ölçülmüş ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçta, postoperatif analjezi sağlanmasında aprotininin NSAİ ilaçlar kadar, ödemin giderilmesi üzerinde deksametazonun en etkili ilaçlar olduğu; trismusun kontrol altına alınmasında deksametazonun, kullanılan ilaçlara göre yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-100- SUMMARY The effects of aprotinin, three NSAI drugs (diclofenac sodium, diflunisal ve etodolac) and a steroidal drug (dexamethasone) on pain, edema and trismus after the surgical removal of the impacted mandibular third molars were investigated in this study. 36 young adults who had bilateral impacted mandibular third molars participated in this open-label, randomized study four groups were constituted. In all groups in the first operations diclofenac sodium, diflunisal, etodolac and dexamethasone and in the second operations aprotinin were used in certain dosages. The pain was evaluated using VAS; edema was measured on posteroanterior radiographs; trismus was calculated by boley compass and the results were analyzed by statistically. Finally it was concluded that aprotinin was the efficient drug on postoperative analgesia and dexamethasone for avoiding the edema; dexamethasone was insufficient for preventing the trismus.