Değişik içerikli kanal dolgu patlarının histopatolojik , antimikrobiyal etkileri ile bazı organlardaki sistemik yayılımının araştırılması
The evaluation of histopathologic, antimicrobial effects of root canal sealers with different content and their systemic spreading in some organs
- Tez No: 138372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM ENGİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Çalışmamız kalsiyum hidroksit içerikli Apexit, çinko oksit ojenol içerikli Tubliseal ve cam iyonomer içerikli Ketac Endo kanal dolgu patlarının doku reaksiyonları, antimikrobiyal etkileri ile ratlarda beyin, karaciğer ve böbreklerdeki element konsantrasyonları üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu üç kök kanal dolgu patının rat bağ dokusunda doku biyouyumluluğu test edildi Her bir pat polıetilen tüpe yerleştirildi ve Wistar albino ratlann subkutan dokularına implante edildi İmplantlar 2,7,14,21,29 gün sonra çıkarıldı, fikse edildi ve histolojik olarak hazırlanıp değerlendirildi Beyin, karaciğer ve böbrekler 7 gün sonra hayvandan çıkarıldı ve atomik absorpsiyon spektrometresinde çinko, kalsiyum ve alüminyum konsantrasyonları analiz edildi. Üç farklı içerikli kanal dolgu patmm antimikrobiyal etkinliği agar difâzyon metodu kullanılarak İncelendi 48 saat sonra patların besiyerlerinde oluşturdukları mhibisyon zonlan milimetrik olarak ölçüldü. Histopatolojik olarak, çalışmamızda kullandığımız Apexit ve Tubliseal kanal dolgu patına karşı başlangıç döneminde orta derecede iltihabi reaksiyon gözlenirken, Ketac Endo'ya karşı şiddetli iltihabi reaksiyon gözlendi 29 günlük zaman süresinde iltihabi reaksiyonun Apexit ve Ketac Endo'da giderek azaldığı görüldü. TubliseaTde ise çok fazla bir değişiklik gözlenmedi 83Tüm kanal dolgu patlarının değişik derecelerde antimikrobiyal etki gösterdiği izlenirken, en büyük inhibisyon zonunun Ketac Endo, en küçük inhibisyon zonunun ise Apexit kanal patı etrafinda oluştuğu tesbit edildi Sistemik yayılım çalışmasında beyinden elde edilen değerlerde fark bulunamazken, karaciğerde Al, böbreklerde ise Ca yönünden gruplar arası farklılık önemli bulundu. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out to investigate the effects of Apexit with calcium hydroxide, Tubliseal with zinc oxide eugenol and Ketac Endo canal sealer with glass ionomer on tissue reactions, antimicrobial effects and also on element concentrations of brain, liver and kidneys in rats. Tissue bioaccommodation of these three root canal sealers in connective rat tissue was tested. Each sealer was placed in a polyethylene tube and implanted to subcutaneous tissues of Wistar albino rats. These implants were extracted after 2, 7, 14, 21, 29 days, fixed, and it was evaluated after being prepared histologically. Brain, liver, and kidneys were extracted from the animal 7 days later, and the concentrations of zinc, calcium and aluminium were analysed in atomic absorption spectrometry. Antimicrobial efficiency of three root canal sealers having three different contents were analysed through agar diffusion method. 48 hours later, inhibition zones formed in the culture media of sealer were measured as millimetre. While there was an inflammatory reaction histo-pathologically to the Apexit and Tubliseal canal sealers which were used in the study at medium level at the beginning, there was a severe reaction to Ketac Endo. It was observed that the inflammatory reaction to Apexit and Ketac Endo was decreased gradually during the 29-day period. There was a negligible change in Tubliseal. While it was observed that all canal sealers have showed anti-microbial 85effects at different levels, the largest inhibition zone was formed on Ketac Endo and the smallest one was formed on Apexit canal. No difference was found from the data gained in the brain yet meaningful differences were found between the groups in terms of calcium in kidneys and aluminium in liver in the systemic spreading study. 86