İstanbul ilindeki jandarma bölgesinde suçtan mağdur olmuş olan çocukların görünümü
  1. Tez No: 138375
  2. Yazar: RAMAZAN RIZA BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
74 7. ÖZET Günümüzde suçlar her geçen gün artmaktadır. Doğal olarak artan bu suçlar neticesinde suçtan mağdur olan insanların ve çocukların miktarlarında bir artış söz konusudur. Suçtan mağdur olan çocukların mağduriyetleri hem kendi gelişimini hem de toplumu geleceğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten dolayı çocuk mağduriyetinin incelenmesi toplumumuzu zorunlu kılmaktadır. İşte bu çalışmamızla da İstanbul ili jandarma bölgesinde suçtan mağdur olmuş olan çocukların profillerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bunun için İstanbul ilinde Ümraniye, Büyükçekmece, Pendik İlçe Jandarma bölgelerinde 1998-2002 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde geçekleşen suç eylemlerinin kayıtları ilçe jandarmalarda bulunan suç defterlerinden incelenmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde Büyükçekmece ve Pendik ilçe jandarma bölgelerinde çocuklara karşı en fazla müessir fiil suçu işlendiği, (İmraniye bölgesinde ise en fazla kız kaçırma suçunun işlendiği belirlenmiştir. Kızların daha çok cinsel içerikli suçların, erkeklerin ise müessir fiil, hırsızlık, hakaret, adam öldürmek, gasp suçların mağduru oldukları saplanmıştır. Suç mağduru çocukların yarıya yakın oranının 16-18 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir. Çocuklara karşı suç işleme isnadıyla jandarma kayıtlarına girmiş sanıkların, yaş ortalamasının 25,86 olduğu ve sanıkların en çok 19-25 yaş aralığındaki erkeklerden meydana geldiği belirlenmiştir. Özellikle de adanı öldürme suçunun sadece erkekler tarafından işlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Today, crimes increase day by day. The result of this condition, number of people and children affected is increased. The growth of these children and the communities' future is influenced negatively. Because of this, the communities must examine this unjust treatment. In this work, we aim to profde this kind of children situations in Istanbul Gendarmerie Zone. In this work, we benefit from the documentation about crimes in Ümraniye, LJüyiikçekmece, Pendik Districts Gendarmerie between 1998-2002. As a result, in Büyükçekmece and Pendik, the children are mostly faced by kinds of influential crime, in Ümraniye they are {especially girls) faced by kidnapping. Crimes the girls arc faced is dealed mainly with sexual, for boys they are mostly influential crimes. It is determined that the children faced these types of crime are generally 16-18 years old. It is designated that the suspects of these crimes are 25,86 on an average and are mostly between 19-25 years old and especially the crime of murder is committed by men.