İstanbul ili 3(üç) jandarma bölgesindeki çocuk suçluluğunun görünümü
- Tez No: 138376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
135 7. ÖZETLER Bu çalışmamızda da İstanbul ili 3 jandarma bölgesindeki suçlu çocukların profillerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışmamız Pendik, Ümraniye ve Büyükçekmece jandarma bölgelerinde gerçekleştirilmiştir. Bunun için İstanbul ilinde Ümraniye, Büyükçekmece, Pendik İlçe Jandarma bölgelerinde 1993-2002 yıllarım kapsayan 10 yıllık dönemde geçekleşen suç eylemlerinin kayıtlan ilçe jandarmalarda bulunan suç defterlerinden incelenmiştir. İnceleme neticesinde çocuk suçluların büyük çoğunluğunun erkek olduğu görülmüştür. En çok suç işlenen yaş 18 yaştır. Çocuk suçlularının yaş ortalaması 16,58 yaştır. Çocuk suçluların 16-18 yaş grubunda yoğunlaştıkları tespit edilmiştir. Çocuklar tarafından en fazla işlenen suçların sırasıyla hırsızlık ve müessir fiil olduğu bulunmuştur. En fazla mala karşı suçların işlendiği tespit edilmiştir. Çocuk suçluların çoğunlukla Doğu Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi' den oldukları tespit edilmiştir. Suçlu çocukların ailelerinin çoğunluğu İstanbul' a sonradan göç ettiği tespit edilmiştir. Çocuk suçluların mağdurları büyük oranda erkeklerdir. Çocukların işledikleri suçlardan en fazla 19-30 yaş grubundaki insanların mağdur oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
136 7. SUMMARY The aim of this study is to profiling juvenile offender's characteristics in Pendik, Ümraniye and Bûyûkçekmece Gendarmerie Zone. In this study, we benefit from documentation abaut crimes in Pendik, Ümraniye and Bûyûkçekmece Districts Gendarmerie between 1993-2002. Most of the juvenile offenders are mate. They mostly commit crime in eighteen years old. The avarage age is 16,58 years old and juvenile delinquents are densely between 16-18 years old. We found that juvenile offenders mostly commit larcency- theft and violent crime respeettvery. The proportion of the property crime is much more than the other kinds of crimes. Mostly, juvenile delinquents are from the region of East Anatolia and Black Sea. We determine that the families of the juvenile delinquents immigrated the Istanbul afterwards. Most of the victims of juvenile delinquents are male. We determine that, usually the victims, between 19-30 years old, are mistreated by juvenile offenders.