Farklı metal desteksiz porselen sistemlerinin kenar uyumu ve mikrosozıntıya etkisi ile eğilme dayanıklılıklarının incelenmesi
In different all porcelain systems investigation of border adaptation and effect to microleakage and flexural strength
- Tez No: 138374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT YALUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Geçmişten günümüze koruyucu ve restoratif diş hekimliğinin temel işlevi, öncelikle dokuların devamlılığının ve bütünlüğünün korunması ile herhangi bir nedenle kaybedilmiş olan fonksiyon, fonasyon ve estetiğin iade edilmesi olmuştur. Dental porselenlerin başarısı, en önemli dezavantajı olan eğilme dayanıklılığının artırılmasına bağlıdır. Dental porselenlerin eğilme dayanıklılığını etkileyen en önemli faktörlerden biri yüzey düzensizlikleri ve mikroçatlaklardır. Bu düzensizliklerin ilerlemesinin engellenmesi veya azaltılması amacıyla, kenar uyumu ve boyama yöntemi ile mikrosızıntı değerleri ve üç nokta eğilme testi ile de üç adet porselen sisteminin eğilme dayanıklılığı değerleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Çalışmada In-Ceram Alumina, In-Ceram Zirconia ve Finesse metal desteksiz dökülebilir press porselen sistemleri seçildi. Seçilen metal desteksiz porselen sistemlerinin kenar uyumlarını ve mikrosızıntı miktarlarım incelemek amacıyla periodontal sebeple çekilmiş çürüksüz ve çatlaksız 30 adet üst santral diş, 10'ar adet olmak üzere dişler üç gruba ayrıldı. Simante edilen örnek dişler, 24 saat distile suda bekletilip, her birinde 30 saniye bekletilecek şekilde 5 ± 2 0C ve 55 ± 2 0C de 500 defa tekrarlanan termalsiklus işlemine tabi tutuldular. Örnekler %5'lik Bazik Fuksin boyasında 24 saat süre ile bekletildi. Porselen sistemlerinin eğilme dayanıklılıklarını ölçmek amacıyla kullanılacak porselen örneklerin ISO tarafından belirlenen 6872 (1995)'nolu standartta önerilen boyut ve yöntemlerle çalışıldı. Elde edilen eğilme dayanıklılığı, kenar uyumu ve mikrosızıntı değerleri için istatistiksel değerlendirmede Kruskal-Wallis (KW) testi ve Mann-Whitneyy U testi kullanıldı. En dayanıklı metal desteksiz porselen sistemi; In-Ceram Zirconia ikinci sıradaki dayanıklı olan porselen sistemi In-Ceram Alumina ve üçüncü olarak da Finesse porselen sistemi bulundu. 91Mikrosızıntı ve kenar uyumu değerleri karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık istatistiksel olarak önemsiz bulundu. 92
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since past the basis of protective and restorative dentistry's basis function is firstful to protect continuity and wholeness of the tissues and to give back function, fonation and esthetics lost by any of reason. The succesful of dental porcelain is connected with increasing flexural strength that is the most important disadvantage of its. One of the factors which effect the flexural strength of dental porcelains surface disorders and microcracks. For decreasing and blocking the process of these disordes the values of flexural strength of three porcelain systems, marginal adaptation and microleakage are discussed. In-Ceram Alumina, In-Ceram Zirconia and Finesse press porcelain systems without metal have been chosen. To examine the amount of mikroleakage and border adaptation of porcelain systems without metal have been chosen 30 upper central teeth which hase been extracted because of periodontal reasons without caries and cracks have been used and tooth have been sepelated ten tooth to every groups. Sample teeth cemented have been waited in distile water for 24 hours then in 5±2 0C and 55±2 0C for each groups 30 seconds, they have been applied to a repeated thermal transport for 500 times. Samples have been waited in %5 of basic fucsion paint for 24 hours. To measure the flexural strength of the porcelain systems the study has been applied with the methods and sizes that have been referred by standards determined by ISO 6872. The statistical evaluations the flexural strength, marginal adaptation and microleakage values Kruskal Wallis and Mann-Whitneyy U have been used. 93At the end of the investigation was found that results; the most resistant porcelain system was In-Ceram Zirconia, second In-Ceram Alumina and third Finesse porcelain system. When the volues of microleakage and marginal adaptation the difference between groups statistically are not found important. 94