Çocuk mahkemesi içinde çocuk kolluğu ve bir uygulama örneği : Bahçeşehir Çocuk Suçlarını Önleme Merkezi
  1. Tez No: 138378
  2. Yazar: OGUZ ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
165 7. ÖZET: Bu tez çalışmasında öncelikle ceza yargılaması, çocuk, çocuk ve suç kavranılan hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Bu bilgiler ışığında çocuk muhakemesinin nasıl olduğu Özerinde durulmuştur. Çocuk muhakemesinin çocuk kolluğunun rolü ve önemi anlatılmış, çocuk kolluğu uygulamaları hakkında mukayeseli hukuktan örnekler verilmiştir. Ülkemizdeki çocuk kolluğu uygulamaları olarak Çocuk Polisi anlatılmış, kumlusu ve görevleri hakkında bilgi verilmiştir. Bir koltuk kuvveti olan Jandarma'nın çocuklara yönelik görevleri ve çalışmaları anlatılmıştır. Edirne1 den Hakkari" ye ülkemizin her köşesinde görev yapan Jandarma'nın her bir iç güvenlik biriminde çocuklarla ilgili görev yapan personel bulunmaktadır. Jandarma'nın çocuklara yönelik en son uygulaması Çocuk Suçlarım Önleme Merkezlerinin kurulmasıdır. Dünyada bu konuda ilk örnek teşkil eden Bahçeşehir Çocuk Suçlarını Önleme Merkezi'nin kumlusundan itibaren yapılan çalışmalar incelenmiş ve elde edilen bilgiler ışığında bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Çocuklarla ilgili işlemlerin çocuklar için özel olarak hazırlanmış, personeli özel olarak eğitilmiş, diğer tüm kurum ve kuruluşlarla yakın işbirliği içinde bulunan bir merkezden ve tek bir elden yürütülmesinde büyük tayda görülmektedir.
Özet (Çeviri)
166 7. SUMMARY: In this Ihesis. first of all. we have given general information about trial, child, child and crime. With this knowledge, we tried to explain how to trial a juvenile and the role of juvenile officer in juvenile (rial. We gave some juvenile officer applications from world. The organization and function of The Juvenile Police in our country was explained. The role of Gendarmerie in juvenile trial as a juvenile officer was explained. Gendarmerie is on dul) from Edirne to Hakkari. In Gendarmerie titere is a special person for children in each level and in each unit. The latest application of Gendarmerie related to child is establishing juvenile delinquency probation centers. Baheesehir Çocuk Suçlarım Önleme Merkezi is the first model in the world. We have studied about this center and we have drawen some conclusions. The process about children must be held in a special center whose personel are specially trained. U seems to be very important that this center must close cooperate with other institutions.