Hukuk ve adli bilimler açısından kan gütme saiki ile işlenen adam öldürme suçu
  1. Tez No: 138379
  2. Yazar: LEYLA ÇAKIÇI GERÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BAFRA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
192 V. ÖZET Her alandaki gelişmelerin hızla yaşandığı çağımızda hâla kan gütme saiki ile işlenen adam öldürme suçlarının sürüyor olması ve bu konuda hukuk ve adlî bilimler açısından kapsamlı bir çalışmanın yapılmamış olması bizi bu çalışmaya yönelten başlıca nedenler olmuştur. Çalışmaya başlarken, hukuk ve adlî bilimler açısından, kan gütme saiki ile adam öldürme suçlarının her yönüyle incelenmesi ve suça ilişkin yaptırım olan idam cezasının bu suç için ağır bir ceza olup olmadığının araştırılması da hedeflenmiştir. Kan gütme saiki ile adam öldürme suçları ile, ilgili tüm kaynaklar ile Yargıtay'ın bu konudaki kararlan incelenmiştir. Bu suçun önlenmesi için alınması gereken tedbirler, Yargıtay kararlarına yönelik eleştiriler ve suçun oluşması için Yargıtay kararlarında açıklanan unsurlar belirlenmiştir. Konu ile ilgili bir anket hazırlanmış ve 1000 kişilik bir gruba uygulanmıştır. Uygulanan anket sonuçları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Ankete katılanların % 89'u kan gütme nedeni ile adam öldürenlerin bu davranışını haklı bulmamıştır. % 39'u kendilerine karşı bir suç işlendiğinde suçlunun hak ettiği cezayı alacağına ve adaletin gerçekleşeceğine inanmamaktadır. % 51 'i ölüm cezasının ceza yasalarında yer almasını uygun bulmamıştır. % 59'u kan gütme nedeni ile işlenen adam öldürme suçunu işleyenlerin bu suçu işlerken iradelerinin özgür olmadığı ve yaptıkları davranışın da bilincinde olmadıklarını düşünmektedirler. % 70 'i kan gütme nedeni ile adam öldürme ile diğer nedenlerle adam öldürme arasında bir fark olmadığını düşünmektedir. Ankete katılanların sadece % 3'ünün başından kan gütme ile ilgili bir olay geçmiştir. Kan gütme saiki ile işlenen adam öldürme suçlarının unsurlarının tespitinde ve verilecek cezanın belirlenmesinde, Adlî psikiyatristlerin bilgisine başvurmak gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu suça karşılık düzenlenen cezanın ağır olduğu ve çok yönlü bir olay olan kan gütme saiki ile işlenen suçların önlenmesinde, sadece ağır bir yaptırımın yeterli olmayacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
193 VI. SUMMARY There has been killing of people because of blood feud although there has been many developments in every field. Nothing has been done with the particular consideration of forensic science and law about blood feud.That's why we decided to discuss about it. According to forensic science and law, it's aimed to search out this crime and if the present retribution death penalty is the solution for this crime or not. All jurisprudences and the decisions of Court of Appeal about killing people because of blood feud have been examined carefully. Measures have been taken to prevent this crime, the criticisms againist the decision of the Court of Appeal and the factors that have been explained in the decisions of Court of appeal are determined. A public survey has been prepared and it was applied to 1000 people. According to the results, 89 % of this group do think to kill a man due to blood feud is not right. 39 % of this group don't believe that the man who kills a person because of blood feud, is punished in a fair way. 51 % of this group think that death penalty in the Criminal Code / Turkish Penal Code is not appropriate. 59 % of this group think a man who commits this crime may probably be affected by the leaders of the family and they may be unaware of the reason for commiting the crime. 70 % of the group think there is no difference between killing people in any other reason or doing it because of blood feud. Only 3 % of the group have experienced killing people because of blood feud. As a result it is understood that the knowledge of Forensic Psyehiatrists is needed to assign the punishment about deciding the factors of nursing revenge for a murder. We think giving a heavy penalty is not enough to prevent this crime.