Tutuklu yada hükümlü erkek ergenlerde kriminolojik öykü ile madde kullanımı ve aile yapısı arasındaki ilişki
- Tez No: 138380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
72 ÖZET Bu çalışma kanunla ihtilaf halinde olan toplam 71 erkek çocuk ile yapılmıştır. Çocuklara kriminolojik öykü, madde kullanımı ve aile yapısına dair soruların yer aldığı 53 soruluk anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre çocuğun tekrarlanan suç davranışının, madde kullanımı ve eğitim durumu yanısıra aile ve akran grubunda suç davranışının olup olmaması ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Ailedeki alkol ve madde kullanımı çocuğun madde kullanımıyla, akran grubundaki alkol ve madde kullanımı ise çocuğun hem alkol hem de madde kullanımıyla ilişkili bulunmuştur. Bütünlüğü bozulan ya da çekirdek tipte ailede yaşayan çocukların suç türü bakımından farklılık göstermediği ve suç davranışının arkadaşlarla birlikte en fazla mala karşı işlendiği görülmüştür. Çoğunlukla sınır koymayan ailelerden gelen bu çocukların eğitim sistemi içinde de tutulamadığı, dolayısıyla aile işlevselliğinin yanısıra temel eğitim sisteminin de risk altındaki çocuğa yaklaşım biçiminin gözden geçirilip, alternatiflerin üretilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmışlar.
Özet (Çeviri)
73 ABSTRACT This study is concerned with 7 İmale juvenile delinquents who are in conflict with the law. A questionnarie of 53 questions, comprising the criminal background, drug use and family structure is applied to these juvenile delinquents. According to the results of the study, the repeated delinquent behavior is correlated with the child's drug use and the educational state together with the criminal behavior in the family and the peer group. The family's alcohol and drug use is correlated with the child's drug use, on the other hand, alcohol and drug use in the peer group is correlated with the child's use of both alcohol and drug. Delinquent behavior shows no difference whether the child is living in an intact or broken home and delinquency occurs mostly with peer groups against property. The majority of these children come from families with no limits and besides, they can't be kept in the educational system. Consequently, the family function and the approach of the educational system to the children who are under risk must be examined and alternatives must be found.