Sağlık Hukuku
  1. Tez No: 138381
  2. Yazar: ÜLKÜ ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Zor yaşam koşullan, insanları bir araya getirmiş ve topluluk halinde yaşamaya zorlamıştır. Bu orlamalar, insanların topluluk halinde yaşamaktan başka çarelerinin olmadığını, anlamalarım ağlamıştır. İnsanlar da yer yüzünde görüldüklerinden beri, topluluk halinde yaşama alışkanlığını :azanmış bulunmaktadırlar.Bireyin ve buna bağlı olarak da toplumun varlığını sürdürebilmesi, yaşam için gerekli olan ;mel maddelerin karşılanması ile mümkün olabilmektedir. Yaşam için gerekli olan temel maddeler ise retimle sağlanabilmekte ve bu temel maddelerin üretilebilmesi için de sağlıklı ve üretken bir topluma ereksinim duyulmaktadır. Bu anlamda toplumun temel arzusu, üretken ve sağlıklı bir toplum yaratmak e sağlıklı nesiller yetiştirmek şeklinde ifade edilebilmektedir. Bu arzu, toplumun organizasyonunun ir ifade biçimi olan devletin de temel amacını oluşturmaktadır.Üretken bir toplumun yaratılmasında, bireyin ve toplumun sağlığının korunup geliştirilmesi ve elecek nesillerin sağlıklı bir şekilde yetiştirilmesi, toplumsal yaşam açısından son derece önemlidir. Bu nlamda devletin temel amacı sağlık alanına, bireyin ve toplumun sağhğmm korunup geliştirilmesi ve elecek nesillere sağlıklı bir yaşam ortamı hazırlaması şeklinde yansımaktadır. Bu amaç da sağlık larunda verilmeye çalışılan sağlık hizmetleri ile yaşama geçirilmektedir.Bu çalışma, sağlık alanına özgü yeni bir disiplinin tanımlanmasına ve yeni bir çahşma önteminin ortaya konulmasına yönelik bir çalışmadır. Sağlık Hukuku denilen bu yeni disiplin, diğer isiplinlerle bir arada olmaya ve birlikte hareket etmeye çalışan, çok yönlü bir disiplindir. Sağlık lukuku denilen bu çok yönlü disiplin, Sağlıklı Yaşam Hakkı adı verilen yeni bir çalışma yöntemi zerinde yükselmektedir. Sağlıklı yaşam hakkı, bir taraftan sağlık alanında oluşan olaylara ve ortaya ikan sağlık sorunlarına geniş bir açıdan bakılarak, çok yönlü olarak değerlendirilmesinde önemli bir er tutacakta-. Oluşan olayların ve ortaya çıkan sorunların, geniş bir bakış açısıyla ve çok yönlü olarak le alınıp değerlendirilmesi, Sağlık Hukuku'nun önünü aydınlatacak ve sorunlara kalıcı ve sağlıklı özüm yollarının araştırılıp geliştirilmesini sağlayacaktır. Bu sayede sağlık alanına özgü planların, rojelerin ve politikaların oluşturulup geliştirilebilmesi, daha kolay gerçekleşebilecektir.Diğer yandan da Sağlıklı Yaşam Hakkı, sağlık alanında topluma sunulmaya çalışılan sağlık izmetlerinin her bir aşamasında, sağlık elemanlarını, değişik meslek gruplarını ve çok farklı toplum esimlerini bir araya getirerek organize olmasını sağlamakta ve bu organizasyonda görev yapacak olan e yer alacak olan sağlık elemanlan ile farklı meslek gruplarının ve değişik toplum kesimlerinin .aklarının, görevlerinin ve sorumluluklarının belirlenmesinde önemli bir yer tutacaktır. Sağlık Hukuku, ağlıklı Yaşam Hakkının sağladığı bu olanak sayesinde ve sağlıklı yaşam hakkı çerçevesinde, sağlık izmetlerinin üretilip bireye ve topluma sunulması esnasmda hizmeti alan, hizmeti veren, hizmetin unumundan ve denetiminden sorumlu olan ve bu hizmetten yararlanan çeşitli toplum kesimlerinin buraya gelip organize olmasını sağlayarak, toplumun beklentilerini karşılayan ve devletin sağlık alanına ansıyan temel amacının, ülke imkanlarının el verdiği ölçüde, sağlıklı ve gerçekçi bir şekilde ;erçekleştirilmesine olanak sağlayacaktır. Bu da sağlık alanında kendini gösteren toplumsal ilişkilerin ¡elidi bir düzene kavuşması demektir. Sağlık alanındaki toplumsal ilişkilerin düzenli bir şekilde ütmesi ise, sağlık alanına barışın, huzurun ve güvenli bir ortamın hakim olmasını ve oluşan bu ortamın eliştirilebilmesini kolaylaştıracaktır.Sağlık Hukuku'nun çok yönlü bir disiplin olması, diğer disiplinler ile yakın bir ilişki içinde İmasını ve birlikte hareket etmesini sağlamaktadır. Birlikte hareket etme, ülkedeki ve dünyadaki yeni ilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda, sağlık alanına özgü yeni bilim dallarının oluşup elişmesini ve sağlık alanının ihtiyaç duyduğu yeni sağlık elemanlarının yetiştirilmesinde önemli bir er tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Difficult life conditions forced people to live in communities. These enforcements led people o understand that they had no other choice but living together. Thus, people have gained the ability to ive communally since their earliest existence. The sustainability of the existence of the individual and the community could only be possible iy meeting the basic material needs for life. The basic materials needed for life are obtained by iroduction, and a healthy and productive community is essential for the production of these materials, n this frame; the main goal of the community is basically to create a productive and healthy society and o produce healthy generations. This goal constitutes the main aim of the state, which is a type of irganization of the community. The prevention and promotion of individual and public health and the growing of future ;enerations in a healthy way is crucial for creating a productive society. Thus, this reflects the main aim or health of the state. This aim is achieved by the health services given. This study aims to define and constitute Health Law as a new discipline within health area. Ins multidimensional discipline attempts to continue and act with other disciplines, and arises on a ew study method, which is called Right to Healthy Living.The Right to Healthy Living provides a ride view and a multidimensional evaluation possibility for health problems. This wide view will illuminate the way for the Health Law and will provide permanent and ealthy solutions to problems. The Right to Healthy Living also gives the opportunity of combining ealth care workers, different professionals and very different strata of society and to act together. This ombination will have an important role in determining rights, tasks and responsibilities of these liferent strata concerning health. The Health Law, within the framework of these possibilities opened up by the Right to Healthy iving; will provide the opportunity to achieve the main goals of the state and societal expectations, "bis means mat the regulation of relationships in the health area can succeed, which corresponds to «ace, ease and trust in the health area and more chance for promotion. Health Law is a multidimensional discipline, and has a close relationship and acts in ooperation with other disciplines. This characteristic provides an important place for it in developing.ew science branches and necessary health personnel.