Kemik defektlerinin iyileşmesinde hetorejen kemik greftinin ve yönlendirilmiş kemik rejenerasyonu yönteminin etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of the influence of heterogen bone graft and guided bone regeneration method on healing bone defects
- Tez No: 138402
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUNÇ DAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
II ÖZET Kemik greftleri, biyolojik kemik tamirini artırmak ve destek sağlamak için kemik defektlerinin rekonstrüksiyonunda kullanılmaktadır. Özellikle otogreftin alternatif olmadığı durumlarda, allogreftler primer olarak kullanılmaktadır Yönlendirilmiş kemik rejenerasyonunda esas; kemik defektiyle üzerini örten yumuşak doku arasında fiziksel bir bariyer oluşturmak suretiyle epitel ve bağ dokusu hücrelerinin kemik kavitelerine girişini engellemektir. Böylece daha yavaş hareket eden ve iyileşmede rol oynayan öncü kemik hücreleri defekt yüzeyinde toplanmış olur. Çalışmamızda 30 adet yetişkin tavşanın sağ tibialarına genel anestezi ve cerrahi prensipleri altında 3mm çapında, 3 ayrı defekt açıldı. Defektlerden birincisinin üzeri rezorbe olabilen membranla kapatıldı, ikinci defekte cips formunda spongioz kemik grefti dolduruldu. Üçüncüsü de kontrol amacıyla boş bırakıldı. Tavşanlar 10., 20. ve 30. günlerde eşit sayıda sakrifiye edildi. Elde edilen örnekler histopatolojik incelemeye alındı ve kemik kaynaması, spongioza, korteks ve kemik iliği oluşumu yönünden skorlandı. Sonuç olarak, iyileşmenin ilk dönemlerinde kemik cipsinin bulunduğu defekt kontrol grubuna göre hızlı bir ilerleme göstermiş ancak sonraki alınan örneklerde istatistiksel olarak belirgin bir fark bulunamamıştır. Yönlendirilmiş doku rejenerasyonu uygulanan defekt her dönemde kemik grefti uygulanan gruptan ve kontrol grubundan daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Bone grafts are usually used to support, fill the gaps and increase the biologic repair of bones. Allografts have been used primarily, in case autograft was not an alternative. Guided Tissue Regeneration involves placing a mechanical barrier in such a way that a secluded space is achieved into which only cells with an osteogenic potential can migrate. Thus, ingrowths of connective tissue into the bone defects are prevented. In our study, 30 mature albino rabbits were used. Three cavities were carved on the right back tibia of the rabbits in accordance with the principles of general surgery. One of the cavities was filled with spongoisa bone-graft, the second was close with resorbable membrane. Other cavity was left empty for the purpose of control. After 10, 20 and 30 days histo-pathological cross-sections from the materials were examined microscopically for bone healing and formation of spongiosa bone, cortex and bone marrow. Spongiosa bone chips had a positive and accelerating influence on the healing of bone defects in the 10-day period after transplantation, but no significant differences were observed between the treated and control groups 20 and 30 days after transplantation. The defects that were performed with membrane have shown better healing in every period of study than bone-chips and control group.