Bursa ilindeki deri giyim aksesuarlarının incelenmesi
Investigation of leather clothing accessories in bursa
  1. Tez No: 239247
  2. Yazar: ESRA BİRİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KISAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, El Sanatları, Leather and Fur Technology, Crafts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dekoratif Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 3502
Özet
Araştırmanın amacı günümüzde yapılmakta ve günlük giyimde önemli yeri olan deri giyim aksesuarlarının yerinde incelenerek, çeşitlerinin, yapım aşamalarının, kullanıldığı alanların, kullanılan tekniklerin, renk ve desen özelliklerinin belgelenmesi, rapor haline getirilmesi ve yeterliliğinin ortaya konulmasıdır.Araştırma süresince uzman görüşleri yardımıyla bir anket düzenlenmiş ve bu anket yapım atölyeleri ile satış yapılan işyerlerine uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2007-2008 yılında Bursa ilinde seçilen giyim aksesuarları dikimi ve satışı yapan atölye ve üretilen 100 ürün çeşiti oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarının analiz ve yorumlanmasında frekans ve yüzde dağılımları dikkate alınmıştır.Araştırma kapsamında yapılan incelemelerde işyerlerinin ana faliyet konusu, kişisel bilgileri ve mesleği seçme nedenleri, iş yerlerine ait bilgiler, iş yerlerindeki deri giyim aksesuarlarının özellikleri, tüketicilerin tercihleri, iş yerlerinin üretim özellikleri ve araç gereç durumu ve iş yerinde karşılaşılan güçlüklerle ilgili açıklamalar ve araştırma sonucunda ortaya çıkan verilere dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is ; analysed and documented assortment,production step and technics,usage areas,properties colour and pattern of leather clothing accessories that produces in today and really have importance in casual and denoted its adequency.During the research process is conducted a survey where by experts and is applied in workshops and places of sale.Scope of a study is sewing of leather clothing accessories and studios which sale and sort of 100 product produced in Bursa when period of 2007-2008. Analysis and interparatation of results of the research is used percentage distribution and frequency and findings showed on the tables.The main field of activity of business place, personal informations and reasons for choose the production of leather area as a job of place owners,acquirements about business place, the qualities the leather clothing accesories , production features and material situation, difficulties and consumers's preference take place in this research according to explanations of people and datas that after observation and investigation.Furthermore researcher's proposal about the topic is in the study too.