Üç farklı tam porselen sisteminin kırılma dirençlerinin karşılaştırılması
Compare of the three different all ceramic systems fracture resistance
- Tez No: 138441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ESKİMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
1. ÖZET Son yıllarda dişhekimliğinde kullanılan seramik materyalleri hızlı bir gelişim içerisine girmiştir. Farklı firmalar tarafından farklı sistem ve tekniklerle üretilen dental seramikler piyasaya sunulmaktadır. Hastalar ve prostodontistlerin ihtiyaçları doğrultusunda mükemmel bir estetiğin yaratılması ve son olarak yüksek teknolojinin cazibesi, seramikleri günümüzün en popüler dental ürünü yapmıştır. Bu olumlu gelişmelere rağmen, oral kavite içerisinde oluşan fizyolojik, fonksiyonel ve non- fonksiyonel kuvvetler karşısında, tam seramik sistemlerin dirençleri hala belirsizliğini korumaktadır. Araştırmamızın amacı, günümüzde kullanılan üç farklı tam porselen sisteminin, in-vitro olarak, kırılma dirençlerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu tam seramik sistemlerinden ilki, son zamanlarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan Celay Kopya Freze Sistemidir. Microna firması tarafından tanıtılan Celay, fazla ekipman ve zaman gerektirmeyen pratik bir sistemdir. Buna karşın; Celay kopya freze sistemi kullanılarak yapılan tam seramiklerin özellikleri ve klinik kullanımları hakkında, fazla bilgi yoktur. Refraktör die'lar üzerinde fırınlanan In-Ceram seramikler, basınçlı ısı yöntemiyle elde edilen lösitle güçlendirilen IPS-Empress seramikler de günümüzde en yaygın kullanılan farklı tam seramik sistemleridir. Bu anlamda, ağız ortamındaki şartları düşünerek hazırladığımız in-vitro çalışmayla, bu 3 farklı tam seramik restorasyonların en dayanıklı olanının hangisi olduğu ve klinik ortamda kullanımları hakkında yararlı bilgiler ortaya çıkarmayı amaçlandı. Isı ile preslenen lösit kristallerinden oluşan IPS-Empress, pre-fabrike alümina bloklardan elde edilen Celay-ln-Ceram ve sinterlenmiş AI2O3 'den oluşan geleneksel In-Ceram kronlar, üretici firmalarının talimatları doğrultusunda standart ölçüm cihazları ve standart muflalar kullanılarak elde edildi. Her tam seramik sisteminden 20'şer adet olmak üzere toplam 60 tane kron hazırlandı. Bu örneklerin yarısına, 3 tam seramik grubundan 10 adet olmak üzere toplam 30 örneğe yorulma testi (prer loading) uygulandı. Daha sonra bütün örnekler kırılma testine tabi tutuldu. 1Yapılan test sonuçlarına göre, kopya freze yöntemiyle elde edilen In-Ceram (Celay) ve geleneksel yöntemle elde edilen In-Ceram, dayanıklı bulunmuş ve istatistiksel olarak bu iki sistem arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Dental ceramics have shown a fast development. A large number of manufactures have produced many different kinds of ceramic materials. The benefits of high technology for dental porcelain and high esthetic results of this kinds of materials have made them the most preferable ones in dental practice. Although, all the advantages of dental ceramics, regarding physiologic, functional and non functional loads appearing in the oral cavity all ceramic systems still have their uncertain fracture resistance. The purpose of this study was to compare three different all-ceramic systems produced in a laboratory environment and compare their fracture resistance. First of these materials was The Celay Copy Systems which has been used in our country lately. Celay is a practicall and time saving method which does not require a lot of equipment. Nevertheless, there is no sufficient data on this system related to clinical studies and its structure properties. Leucite reinforced IPS-Empress and In-Ceram that is a system being fabricated directly on a refractory die, are the other two most preferable all-ceramic systems. Conscidering these information this study formed as an in-vitro study, related to oral conditions, aiming to find out which of the three is most reliable and resistant material in dental practice. A glass infiltrated, sintered alumina system (In-Ceram) fabricated conventionally, the same system with machine-milled alumina kors (Celay) and heat- press, leucite-reinforced glass-ceramic system (IPS-Empress) crowns were prepared according to manufacturer's instructions using standardising moulds and sculpture devices and all the measurements were made by means of standard measure tools. 20 crowns were manifactured of each system and that was 60 examples all together. On half of all the groups a pre-loading test was applied. Finally all the examples were test-fractured using Universal Test Machine. As a conclusion machine-milled In-Ceram (Celay) and conventionally prepared In-Ceram examples were found resistant and no statistical difference was seen inbeetwen.