İki farklı kor yapım tekniğine sahip in-ceram ve IPS empress tam porselen sistemlerinin farklı dentin kalınlıkları ve farklı fırınlama sayılarında gösterdikleri renk değişikliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 80160
  2. Yazar: ERTUĞRUL ERÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET İki Farklı Kor Yapım Tekniğine Sahip In-Ceram ve IPS Empres Tam Porselen Sistemlerinin Farklı Dentin Kalınlıkları ve Farklı Fırınlama Sayılarında Gösterdikleri Renk Değişikliklerinin İncelenmesi : Porselen restorasyonlar ile hastanın doğal dişleri arasında renk uyumunun sağlanması uzun zamandır protetik diş hekimliğinin ilgi odaklarından biri olmuştur. Fırınlama sıcaklığı, kondensasyon teknikleri, metal destekli seramik restorasyonlarda kullanılan alaşım tiplerinin farklı olması, dentin kalınlığı ve fırınlama sayısı gibi faktörler, seçtiğimiz renk ile bitmiş restorasyon arasındaki renk uyumunu etkileyebilir. Bu tez çalışmasının amacı, farklı kor yapım tekniğine sahip In-Ceram ve IPS Empress tam porselen sistemlerinde dentin kalınlıklarındaki değişimin ve tekrarlanan fırınlamaların porselenin renginde değişiklik meydana getirip getirmediğini incelemektir. Disk şeklinde hazırlanan örneklerde dentin kalınlığını standardize etmek için özel bir aparey kullanıldı. Her iki porselen sisteminde porselen kalınlıklarındaki değişimin renge etkisini incelemek için üç fırınlama sayısına sahip 0,5 mm, 1,0 mm ve 1,5 mm dentin kalınlıklarındaki porselen örnekleri kullanıldı. Fırınlama sayısının renk üzerindeki etkisini incelemek için ise üç farklı kalınlığa sahip porselen örnekleri 3, 5 ve 7 fırınlama sayılarına tabi tutulmuştur. Porselen örneklerinde oluşan renk değişikliklerini incelemek için XL-20 Colorimeter cihazı kullanılmış ve veriler CIELAB sistemiyle ifade edilmiştir. İstatistiksel olarak değerlendirilen sonuçlar incelendiğinde, dentin kalınlığının artmasına bağlı olarak porselen örneklerinin L*a*b* renk parametrelerinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bununla birlikte, örnekler arasındaki toplam renk değişimi gözle fark edilebilir sınırın altında bulunmuştur (AE
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study of Color Changes Resulting From Different Number of Firings and Dentin Thicknesses of In-Ceram and IPS Empress All Porcelain Systems Which Have Two Different Core Production Tecniques. Color matching between porcelain restorations and natural teeth has long been one of the major concerns in prosthodontic dentistry. Factors such as firing temperature, condensation techniques, differences of alloy types used in metal ceramic restorations, dentin thickness and number of firings can affect match between selected shade and shade of finished restoration. The purpose of this thesis is to study the effect of varying dentin thicknesses and of repeated firings on the color of In-Ceram and IPS Empress all porcelain systems which have different core production techniques. A special apparatus was used to standardize dentin thicknesses of disc-like specimens. In order to study the effect of varying dentin porcelain thickness on color in both porcelain systems, samples of 0,5 mm, 1,0 mm, and 1,5 mm dentin thicknesses which were fired three times were used. Then, to evaluate the effect of number of firings on color, porcelain samples were fired 3, 5, and 7 times. Color differences among porcelain samples were measured by using XL-20 Colorimeter, and data were expressed in CIELAB. Statistical analysis was shown that owing to the increase in dentin thickness, significant differences were found in the L*a*b* color parameters. However, total color differences among the samples were below the perceivable level (AE