Akut lenfoblastik lösemi tedavisinde kullanılan antineoplastik ajanların ototoksik etkilerinin otoakustik emisyon analizleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the ototoxic effects of chemotherapeutic agents used for acute lymphoblastic leukemia by means of otocoustic emission analysis
  1. Tez No: 138472
  2. Yazar: CEM BAHADIR ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KETENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
7. ÖZET ÇALIŞMANIN AMACI: Akut lenfoblastik lösemi (ALL) tanısı konan hastalara uygulanan kemoterapotik ajanların ototoksik etkilerinin odyometrik ölçümlerle ve otoakustik emisyon analizleri ile incelenmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: Erciyes Üniversitesi Pediatrik Onkoloji kliniğinde ALL tanısı konan ll'i kız 15'i erkek toplam 26 hasta çalışmaya alındı, ölçümleri etkileyebilecek kulağa ait veya sistemik problemlerinin olmamasına dikkat edildi. Standart olarak uygulanan kemoterapi protokolü öncesi ve sonrasında, KBB muayeneleri ve işitme değerlendirmeleri yapıldı. İşitme ölçümleri sırasında distorsiyon ürünü otoakustik emisyonlar (DPOAE) ve geçici uyarılmış otoakustik emisyonlar (TEOAE) başta olmak üzere, saf ses odyometrileri (PTO), timpanometriler ve gerekli hastalarda işitsel uyarılmış beyinsapı cevaplan (ABR) değerlendirildi. Kemoterapi öncesi ve sonrası ölçümler birbirleri ile karşılaştırılarak istatistiksel incelemeleri yapıldı. BULGULAR: Kemoterapi alan hastaların 16'sı orta, 6 'sı düşük ve 4'ü ise yüksek risk grubunda idi. Kemoterapi öncesi yapılan tüm işitme incelemelerinin sonuçlan normal sınırlarda idi. Kemoterapi sonrası yapılan ölçümlerde ise 1 olguda, hem TEOAE hem de DPOAE ölçümlerinde emisyon negatifliği tesbit edildi. OAE ölçümünde emisyon kaybının anlaşılmasından 3 gün sonra PTO ölçümünde hafif derecede sensörinöral işitme kaybı (SNÎK) bulundu. Hem emisyon negatifliği, hem de SNİK iki hafta sonra düzeldi. SONUÇ: Ototoksisite monitörizasyonunda OAE'lar güvenli, kısa sürede ve kolay yapılan, hasta ile kooperasyon gerektirmeyen tanı araçlandır. OAE'lar ile işitme kaybı, PTO ile yapılan ölçümlerden daha önce belirlenir. ALL tedavisinde kullanılan vinkristin, nadiren ototoksisiteye yol açabilir. ANAHTAR KELİMELER: Akut lenfoblastik lösemi, Ototoksisite, Vinkristin, Otoakustik emisyon
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY OBJECTIVE : The purpose of this study is to evaluate the ototoxic effects of chemotherapeutic agents used for acute lymphoblastic leukemia (ALL) by means of odiometric and otoacoustic emission analysis. MATERIAL AND METHOD: Twenty six patients (11 female, 15 male) diagnosed for ALL at the Pediatric Oncology Department of Erciyes University were investigated in this study. The patients with any otological and systemic disorders affecting the measurements were excluded. Otolaryngological and odiological evaluations were performed before and one month after the chemotherapy protocols. Otoacoustic emissions (OAE) both distortion product otoacoustic emissions (DPOAE) and transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE), pure tone audiometry (PTA), tympanometry and auditory evoked brain-stem responses (ABR) were used for audiological assessments. The results were compared with each other statistically. RESULTS: All audiological results were normal before chemotherapy. Negative emissions were found only in one patient after chemotherapy by using TEOAE and DPOAE. In this patient, mild sensorineural hearing loss (SNHL) was determined at PTA 3 days after OAE findings. Both SNHL and negative emissions were recovered two weeks later. CONCLUSION: Otoacoustic emissions are sensitive diagnostic methods, which can easily and quickly be performed without patient cooperation for monitoring ototoxicity. Using OAE' s makes us notice hearing loss earlier than PTA. Vincristine as a chemotherapeutic agent which used for ALL treatment, may cause reversible ototoxicity rarely. KEYWORDS: Acute lymphoblastic leukemia, Ototoxicity, Otoacoustic emissions, Vincristine