NO boyunlu ve supraglottik larinks kanserli hastalarda fonksiyonel boyun diseksiyonu ile lateral boyun diseksiyonunun kür ve fonksiyonel sonuçlar açısından karşılaştırılması
Comparison of the functional and lateral neck dissections on the management of patient with NO supraglottic laryngeal cancer in terms of cure and functional results
  1. Tez No: 138475
  2. Yazar: SEDAT ÇAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCİHAN GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
6.0ZET ÇALIŞMANIN AMACI: Supraglottik larinks karsinomlu NO hastalarda elektif FBD (seviye II-V) ile LBD'nu (seviye II-IV) kür ve fonksiyonel sonuçlar açısından karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif olarak, önceden herhangi bir tedavi almamış, klinik olarak lenf nodu saptanmayan, 25 'ine fonksiyonel boyun diseksiyonu, 25 'ine lateral boyun diseksiyonu uygulanmış ve en az iki yıl takip edilen supraglottik larinks kanserli 50 hasta onkolojik sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Her iki gruptan rasgele seçilen 10'ar hasta cerrahi sonrası en az 12 ay sonra S AS fonksiyonları açısından SKM ve trapez kas EMG'si ile değerlendirildi. BULGULAR: FBD grubunda spesmen başına çıkarılan ortalama lenf nodu sayısı 27.4, LBD grubunda ise 24.6 idi. FBD grubunda 6(%24) hastada, LBD grubunda ise 5(%20) hastada histopatolojik olarak metastatik lenf nodu saptandı. Fark istatistiksel olarak anlamlı değildi(P>0.05). Takipler esnasında FBD grubunda 2(%8) hastada, LBD grubunda ise 1(%4) hastada boyun nüksü görüldü. Fark istatistiksel olarak anlamlı değildi(P>0.05). EMG çalışmaları neticesinde FBD yapılan grupta SKM'de 7 boyunda(%53.8) trapez kasında ise 6 boyunda(%46.2) nörojenik hasar tesbit edildi. LBD yapılan grupta ise hem SKM hem de trapez kasında ise 2 boyunda(%10) nörojenik hasar tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY BACKGROUND: The aim of this study is to compare elective FND(level II- V) and LND(level II-IV) on the management of patients with NO supraglottic laryngeal cancer in terms of cure and functional results. PATIENTS AND METHOD: 25 patients underwent FND and 25 patients underwent LND for supraglottic larynx carcinoma, with no clinical positive lymph node, were compared retrospectively concerning oncologic results. All patients were followed at least two years and none of them had any previous treatment. Functions of the SAN in 10 patients selected randomly from each group were evaluated with EMG of SCM and trapezius muscles after at least 12 months. RESULTS: The mean number of lymph nodes dissected per specimen was 27.4 and 24.6 in FND and LND groups, respectively. Number of metastatic lymph nodes determined histopathologically in the specimens of neck dissections were 6(%24) in FND group and 5(%20) in LND group. Metastasis rates of the cervical lymph nodes in both of the groups were not significantly different (P>0.05). During follow-up period, 2 patients in FND(%8) group and one patient in LND(%4) group had regional neck recurrences. The difference between recurrence rates was not significant (P>0.05). Neurogenic deficits were found in the SCM muscles of seven necks (%53.8) and trapezius muscles of six necks (%46.2) with electromyographic studies, among 13 random necks from FND group. There were neurogenic deficits in SCM and trapezius muscles of two necks (% 10) among 20 random necks from LBD group. The difference between SAN functions was significant (PO.05). CONCLUSIONS: LND safely provided regional cancer control in NO supraglottic laryngeal cancer and it might be performed to abstain from the morbidity of FBD. KEYWORDS: Supraglottic cancer, Functional neck dissection, Selective neck dissection.