Depresyonlu hastalarda EKT'nin nörojenik biyoaminlerin yıkım ürünleri üzerine etkisi
The effects of ECT on metabolites of neurogenic biomines in depressed patients
  1. Tez No: 138480
  2. Yazar: SALİH KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET DEPRESYONLU HASTALARDA EKT'NİN NÖROJENİK BİYOAMİNLERİN YIKIM ÜRÜNLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmaya Ekim 2001 -Haziran 2002 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniğinde yatarak tedavi gören majör depresyon tanısı alan hastalar dahil edildi. EKT endikasyonu alan 21 hasta ve antidepresan tedavisi endikasyonu alan 10 hasta alındı. Kontrol grubuna fiziksel ve mental açıdan sağlıklı 10 gönüllü denek alındı. Bu çalışmada depresyon patogenezinde rol oynadığı düşünülen üç önemli nörojenik biyoaminden NE, 5-HT ve DA' in yıkım ürünleri olan VMA, 5-HIAA ve HVA düzeyleri idrarda bakılarak, majör depresyondaki biyoaminerjik transmisyon değişiklikleri, bunun EKT ve antidepresan tedaviler ile değişip değişmediği araştırıldı. Majör depresyonda biyoaminlerin yıkım ürünlerinin idrarla atılımının düştüğü, dolayısı ile biyoamin transmisyonunun azaldığı tespit edildi. EKT ve antidepresan tedavilerin aynı ölçüde klinik yamt gerçekleştirmelerine rağmen biyoaminlerin idrardaki yıkım ürünlerini değiştirmedikleri görüldü. Elde edilen bulgular biyoaminlerin idrardaki yıkım ürünleri düzeylerinin EKT ve antidepresan tedavilere yanıtın prediktörü olmadığım, klinik yanıta rağmen düşük kalmaya devam eden bu düzeylerin majör depresyonda trait-marker olarak değerlendirilebileceğini düşündürmektedir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF ECT ON METABOLITES OF NEUROGENIC BIOAMINES IN DEPRESSED PATIENTS This study includes patients with depression treated during the hospitalization between October 2001 and June 2002 at the Psychiatric Clinic of Erciyes University Medical Faculty. Twenty one patients took EKT indication and 10 patients antidepressant treatment indication. Ten physically and mentally healthy subjects were taken as control group. The metabolites VMA, 5-HIAA and HVA levels of the three important neurogenic bioamines, NE, 5-HT and DA, which are supposed to play a role in the pathogenesis of depression, were researched in urine and the changes in the bioamines transmissions in major depression and the influence of ECT and medical treatments on these changes was analysed in this study. It was found that the metabolites of bioamines in depression decreased with the discharge of urine and, as a result of this, the bioamines transmissions diminished. Although ECT and antidepressant treatments made the same clinical response, it was seen that the metabolites of bioamines did not change in urine with both treatments. The findings suggest that the levels of the metabolites of bioamines in urine were not the predictor of the response to ECT and antidepressant treatments and that despite the clinical response, the levels continuing to be low may be evaluated as a trait-marker in major depression. 50