Psikotik bozukluk ve depresyonlu hastalarda ekt'den önce çekilen eeg'de tedaviye cevap belirteç varlığının araştırılması
Searching the response marker presence to treatment at the eeg which was led before the ect at the patients with the psychotic disorder and depression
  1. Tez No: 273008
  2. Yazar: ERTUĞRUL DAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN KAMIŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Elektrokonvülsif tedavi günümüzde depresyon, psikotik bozukluk, mani gibi psikiyatrik hastalıklar ve nadiren de bazı nörolojik hastalıklarda kullanılan bir tedavi uygulamasıdır. Etki mekanizması tam olarak bilinmemektedir. İşlemin uygulandığı hastalarda % 50- 80 arasında bir tedavi başarısı mevcuttur. Bununla birlikte kardivasküler, kemik kırık ve çıkıkları, konfüzyon, deliryum, bellek bozuklukları gibi ciddi yan etkileri mevcuttur. EKT' ye bağlı ölüm oranı 1/ 10000 hastadır.Elektrokonvülsif tedaviden fayda görmeyecek olan hastaların önceden belirlenebilmesi, bu hastaları gereksiz EKT uygulaması ve EKT' nin yan etkilerinden korumak adına önemli olacaktır.Biz de bu amaçla Elektrokonvülsif tedavi uygulanan hastaların EKT öncesi çekilmiş olan EEG' lerini Fourier analizi ile inceledik. EKT' den fayda gören ve görmeyen grup hastaların EEG' lerinde anlamlı bir parametre olup olmadığını araştırdık.Fourier analizi ile EKT' den fayda gören hastaların EEG' leri analiz edildi, ortak bir parametre bulunamadı. EKT' den fayda görmeyen hastaların EEG' leri analiz edildi, ortak bir parametre bulunamadı. EKT' den fayda gören ve görmeyen hastaların EEG' lerinde sağ ve sol hemisfer enerjisi arasındaki simetrilik incelendi, anlamlı bir parametre bulunamadı.Sonuç olarak hastaların EKT' den fayda görüp göremeyeceğinin EKT öncesi çekilen EEG analizinden yapılan bu çalışma ile anlaşılamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
At the present day,electroconvulsive therapy is a treatment application that has been used in the psychiatric diseases such as depression, psychotic disorders, mania and some nörological diseases.Its effect mechanism is preciously unknown.There is an achievement between % 50- 80 on the patients whom this process were applied.Nonetheless, it has serious side effects such as cardiovascular disorders, bone fractures and dislocations, confusion, delirium and memory disorders. Mortality that related to electroconvulsive therapy is 1/ 10000 patient.The determine of the patients who will benefit from ECT and will not benefit from ECT will be important, because of to maintain this patients from ECT? s side effects and unnecessary ECT applications.For this purpose, we analysed the patients? s electrpencephalographies which are suffered before ECT at the ECT has been applied patients with Fourier analysis and various algoritms.We searched whether is there a semantic parameter at the electroencephalographies of the patient groups that benefit from ECT and didn? t benefit from ECT.With Fourier analysis; the electroencephalographies which are suffered from the patients whom didn?t benefit from ECT have beeen analiyesed but a common parameter couldn? t find.The electroencephalographies which are suffered from the patients whom benefit from ECT have beeen analiysed but we couldn? t find a common parameter.The symmetry between the right and the left hemisphere is analiysed on the electroencephalographies that are suffered from the patients whom benefit from ECT and didn? t benefit from ECT, but we couldn? t find a common parameter.In conclusion, it was seen that whether the patients will benefit from ECT or will not benefit from ECT couldn? t be estimated with this study which was committed from the analysis of the electroencephalographies suffered before the electroconvulsive therapy.